Zapraszamy serdecznie na wydarzenie "Profilaktyka cukrzycy. Krok po kroku", które jest realizowane w ramach projektu Akademii Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego współfinansowanego z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem zaplanowanego spotkania jest zachęcenie uczestników spotkania do wykonywania badań profilaktycznych, dokonanie samooceny ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, kształtowanie umiejętności przygotowania się do wykonania badań profilaktycznych oraz wykonania pomiaru glikemii z krwi włośniczkowej.

Termin wydarzenia: 09.04.2022 r., godz. 17:00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A

W ramach wydarzenia przewidziano:

- krótki wykład informacyjny, który pozwoli uczestnikom spotkania odpowiedzieć na następujące pytania: Czym jest cukrzyca? Ile osób w Polsce choruje na cukrzycę? Czym różnią się najczęściej diagnozowane typy cukrzyc między sobą?

- ocenę Swojego ryzyka wystąpienia cukrzycy, czyli odpowiedzenie sobie na pytania: Jakie są główne czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy? Czy jestem w grupie osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2?

- burzę mózgu na temat: Jakie objawy sugerują możliwość wystąpienia cukrzycy? Kiedy zgłosić się do lekarza?

-omówienie: Jak często i jakie badania profilaktyczne można wykonać w kierunku cukrzycy? Czym jest i jak się przygotować do pomiaru glikemii na czczo?

- pokaz pomiaru stężenia glukozy glukometrem: Kiedy i po co mogę zmierzyć stężenie glukozy we krwi włośniczkowej glukometrem? Jak to zrobić? Czy wynik tego pomiaru stanowi podstawę do zdiagnozowania cukrzycy

- czas na odpowiedzi na pytania

Spotkanie poprowadzą:

Ewa Kobos – dr n. o zdr, mgr pielęgniarstwa, pracownik badawczo-dydaktyczny Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Pielęgniarka z 25-letnim doświadczeniem zawodowym.

Alicja Szewczyk – mgr pielęgniarstwa, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, pracownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii, Poradni Diabetologicznej, Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Prezes zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Pielęgniarka z 38-letnim doświadczeniem zawodowym.

Na wydarzenie obowiązują zapisy! Zgłoszenia udziału prosimy dokonywać w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku.

Zapraszamy!