Szanowni Państwo, z powodu z powodu problemów zdrowotnych Pani Prelegentki, uniemożliwiających prowadzenie wykładu, spotkanie o Helenie Paderewskiej nie dojdzie do skutku w zaplanowanym terminie. Nowy termin wykładu podamy w najbliższym czasie.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Drugi z cyklu wykładów w ramach Festiwalu Zofiówka, poświęcony kobietom związanym z Sulejówkiem. W tym roku dedykowany Helenie Paderewskiej wybitnej Polce, filantropce i działaczce na rzecz niepodległości. Wykład wygłosi Małgorzata Basaj.

Helena i Ignacy Jan Paderewscy w 1919 r. kupili w Sulejówku posiadłość „Willa Białynia”. Nie zamieszkali w niej tylko przeznaczyli na działalność społeczną.  Od 1920 r. mieścił się tam stowarzyszenie „Pomoc dla Inteligencji”, nazwane od imienia właścicielki „Ogniskiem Helin”.

Helena Paderewska (1856-1934) była postacią niepospolitą, filantropką, która organizowała działalność dobroczynną na niespotykaną w Polsce skalę. Niezwykle oddana swojemu mężowi, światowej sławy artyście i politykowi, wspierała go i  towarzyszyła w działaniach na rzecz niepodległości Polski. Kobieta o wielkim sercu ale również budząca swoim zachowaniem wiele kontrowersji szczególnie w kręgach politycznych.

Malgorzata Basaj
Historyczka, muzealniczka, kuratorka wystawy stałej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”, autorka i współautorka wystaw m.in.: „Co pamięta Milusin?”, „Zofia i Jędrzej Moraczewscy – mieszkańcy Sulejówka”, „Sąsiedztwo – Spotkanie – Świętowanie”. Zajmuje się dziejami II Rzeczpospolitej, w szczególności historią społeczną i historią kultury oraz stosunkami polsko-sowieckimi. Popularyzatorka wiedzy o działalności i roli kobiet związanych z Sulejówkiem.

Termin: 23.06.2022 r. godz. 19:00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14 A

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w biurze Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A, od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00.

Liczba miejsc ograniczona