W widowisku odczytane zostaną zachowane listy dzieci Żołnierzy Niezłomnych do ówczesnego Prezydenta Bolesława Bieruta, z prośbami o ułaskawienie ich ojców od kary śmierci oraz grypsy więzienne podpułkownika Wojska Polskiego Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Orła Białego (odznaczony pośmiertnie w 2007 r.). Grypsy do najbliższej rodziny i przyjaciół nie dotarły do adresatów za życia ich nadawcy. Kontrapunktem do fragmentów listów będą piosenki oficjalnie śpiewanie w latach 50-tych i popularne w kulturze PRL.

Scenariusz: praca zespołowa na podstawie tekstów listów dzieci Żołnierzy Niezłomnych do Bolesława Bieruta, grypsów więziennych Łukasza Cieplińskiego do bliskich oraz popularne w PRL piosenki z okresu lat 50-tych.

Obsada: Barbara Aleksandrowicz, Danuta Kolanek, Krzysztof Kolanek, Robert Mularczyk, Zofia Mularczyk, Marek Nowicki, Grażyna Sikorska

Opracowanie muzyczne i akompaniament: Krzysztof Kolanek

Wprowadzenie historyczne i dyskusja: Arkadiusz Śliwa

Światło i dźwięk: Marian Lachowicz

Reżyseria: Mirosław Kulesza

Termin premiery: 01.03.2023 r., godz. 17:00

Miejsce: Kino - Teatr Kurtyna, ul. Armii Krajowej 34, Sulejówek

Bezpłatne wejściówki do nabycia w sekretariacie MDK.

Po zakończeniu widowiska Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miasta zapraszają do złożenia kwiatów:

· pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Armii Krajowej 34

· na Skwerze im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”

· na Skwerze Żołnierzy Wyklętych