Oratorium „Droga Krzyżowa” Adama Mikulskiego


Muzyka z serca, sztuka z wiary

Obcowanie ze sztuką każdy z nas zaczyna w czasach dzieciństwa, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, gdyż dziecko nie postrzega sztuki jako czegoś nad wyraz wartościowego. Dostrzega w niej natomiast coś, co zachwyca w zwykłej codzienności. W głowach wielu utkwił przepiękny widok ujętych naturalnym światłem słonecznym witraży w kościele NMP Matki Kościoła w Sulejówku, które zaprojektowała i wykonała artystka Hanna Szczypińska. Artystka stworzyła w świątyni spektakl światła, nabierający mocy wczesną wiosną, gdy słońce jeszcze nie jest zbyt wysoko nad horyzontem. Moc światła, siła muzyki, okraszona nutą rozważań słowno-muzycznych to spektakl, na który dyrygent Michał Śmigielski wraz z kompozytorem Adamem Mikulskim zaproszą widzów w ostatnią niedzielę marca.

 

Uczta muzyczna

Proces twórczy "Drogi Krzyżowej" trwał kilka lat, była to trudna praca nad tekstem, kontemplacja zagadnień związanych z wiarą i miłością. Dopiero po zakończeniu tego etapu kompozytor mógł rozpocząć prace nad warstwą muzyczną dzieła obejmującą partie fletu, orkiestry smyczkowej, czterogłosowego chóru mieszanego oraz wokalnych głosów solowych. Oprócz muzycznych rozważań poszczególnych stacji autor stworzył również instrumentalny wstęp oraz chóralne interludium do tradycyjnych słów "Któryś za nas cierpiał rany". Słowa te oraz brzmienie śpiewanej od wieków sekwencji “Krzyżu Święty”, a w szczególności liczne zastosowanie cytatów z Ewangelii, przypominają o fundamencie refleksji nad Męką Pańską. Na nim opiera się wizja artystyczna twórcy. Partytura została ukończona w 2020 r., jednakże dopiero teraz możliwe będzie jej szersze zaprezentowanie widzom w Sulejówku.

 

Muzyczne rekolekcje przez sztukę

Naprzeciw dyrygenta Michała Śmigielskiego i zgromadzonej publiczności staną znamienici artyści, którzy podejmą się przemiany nutowego zapisu na muzyczne rozważania o Męce Chrystusa i jej zbawiennych skutkach dla człowieka. Kompozytor Adam Mikulski uwypukla w swoim dziele to, co najważniejsze, Wiarę, Nadzieję i Miłość. 26 marca o godzinie 13:00 w kościele NMP Matki w Sulejówku w wyjątkowym koncercie udział wezmą cztery chóry: Chór Kameralny Miasta Sulejówek, Chór Cantate Domino, Chór Miasta i Gminy Mrozy, Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego; soliści: Zuzanna Gulewicz, Łucja Sawicka, Aleksander Sabak, Joanna Sowa, Bartosz Lisik, Kamil Gałązka, Julia Dobrowolska oraz Robert Mularczyk – narrator; warstwę instrumentalną spektaklu zaprezentuje Unplugged Orchestra.

Kompozytor Adam Mikulski to niespełna trzydziestoletni skrzypek, teoretyk muzyki, a także nauczyciel i dyrygent pochodzący z Sulejówka, mający na swoim koncie wiele utworów instrumentalnych, chóralnych oraz wokalno-instrumentalnych. Jak sam przyznał „Droga Krzyżowa” to najbardziej rozbudowane dzieło w jego dorobku kompozytorskim. Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, Miasto Sulejówek oraz Chór Kameralny Miasta Sulejówek.

Koncert oratoryjny – Droga Krzyżowa Adama Mikulskiego odbędzie się 26 marca o godz. 13:00 w Kościele NMP Matki Kościoła w Sulejówku, ul. Żeromskiego 18. 


Więcej o wydarzeniu <kliknij>

Zapraszamy