W ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka zapraszamy serdecznie na wystawę fotograficzną połączoną z pokazem dwóch krótkich filmów dokumentalnych:
„Muszę za nimi jechać” i „REMEDIUM”.

Kazachowie od zawsze patrzyli w niebo. Przez szanyrak we własnej jurcie mogli oglądać słońce, księżyc i gwiazdy. Szanyrak, na którym opiera się dach jurty, symbolizuje dom, ale bywa też rodzinną relikwią, przekazywanym z pokolenia na pokolenie rodowym znakiem. Tak przez spojrzenie w niebo Kazach łączy się nie tylko z wszechświatem, ale i ze swoimi przodkami.

Bezlitosne wichry historii zagnały pod kazachskie niebo również Polaków. To na tych stepach znalazły miejsce wiecznego spoczynku tysiące naszych rodaków. Polskimi cmentarzami opiekują się dziś potomkowie tych, którzy przyjęli w swoich jurtach pierwszych polskich zesłańców i dbają o pamięć o ofiar sowieckich zsyłek.

Ten kraj, stepy i tętniące życiem miasta oraz miejsca, o których pamięć już zaczyna zanikać pokazuje wystawa fotograficzna Magdaleny Juszczyk połączona z pokazem filmów dokumentujących losy Polaków w Kazachstanie.

🌟MAGDALENA JUSZCZYK

Fotografka, reżyserka filmowa. Urodzona w Słupsku, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Studiowała reportaż na studiach podyplomowych z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 r. uczestniczyła w polsko - norweskich warsztatach dokumentalnych w Oslo. Od 2016 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowego Filmforum mającego siedzibę w Warszawie którego misją jest edukacja twórców i odbiorców sztuki filmowej i działania na rzecz rozwoju branży filmowej. W latach 2018-2020 uczestniczyła w wymianie dokumentalnej z polsko-francuską Akademią Filmową Kinograph.

Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki. W swoim twórczym dorobku ma dwie indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i wielu innych. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej wpływu na losy pokoleń. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie.

🌟WYSTAWA „NIEBO NAD STEPEM” - MAGDALENA JUSZCZYK
⏰TERMIN: 16 WRZEŚNIA 2023 r., GODZ. 18:00