Forman vs. Forman reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Filmy Amadeusz, Lot na kukułczym gniazdem czy Hair sprawiły, że Miloša Formana pokochali widzowie na całym świecie. Zanim reżyser wyjechał do USA i zdobył 13 Oscarów (na 31 nominacji), w rodzimej Czechosłowacji zrobił filmy, które stały się klasykami europejskiego kina jak Miłość blondynki czy Czarny Piotruś. Na film Forman vs Forman składają się głownie archiwalne wywiady z Formanem i stanowią wielowymiarowy portret wielkiego artysty, ale przede wszystkim wyjątkowego człowieka. Trudna sytuacja, naciski komunistycznej władzy i decyzja o pozostaniu za oceanem to tylko jedna strona tej historii – drugą jest porzucona rodzina i czasem egoistyczna postawa reżysera. Forman zawsze stawał w opozycji do systemu społecznego i czuł nieufność wobec władzy politycznej. Znakiem rozpoznawczym jego filmów stało się pokazywanie jednostki w zderzeniu ze społeczeństwem. Film zrealizowała wspaniała czeska dokumentalistka Helenna Třeštíková.

Gość spotkania: Petr Vlček
Absolwent filologii polskiej i filmoznawstwa Wydziału Filozofii Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W FAMUpełnił funkcję prodziekana ds. studenckich. Współpracuje z festiwalem Letnia Szkoła Filmowa. Od 1 lutego 2023 roku pełni funkcję dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie.

Bezpłatne bilety na wydarzenie dostępne są w kasie Kina-Teatru "Kurtyna", w którym odbędzie się seans, przy ul. Armii Krajowej 34.