Każda społeczność ma swoich bohaterów. Nie dokonują może osiągnięć w tak efektowny i spektakularny sposób jak herosi Wielkiego Ekranu w filmach, ale ich codzienna praca, pełna zaangażowania postawa, ma ogromną wagę, przynosząc piękne i dobre owoce lokalnej wspólnocie.

Nagroda „Skrzydła Kultury” powołana została w 2022 roku, przy okazji Jubileuszu dziesięciolecia Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku. Jej celem jest nie tylko uhonorowanie osób zasłużonych dla działalności tej instytucji, ale przede wszystkim ważnych dla rozwoju kultury w społeczności Sulejówka postaci. Szczególnym pragnieniem twórców nagrody jest wyrażenie wdzięczności zasłużonym osobom, które przez swoje działania, przypominają o tym, że kultura jest duszą każdej społeczności i warto ją pielęgnować.


LAUREACI "SKRZYDEŁ KULTURY" W 2024 ROKU


ZOFIA MULARCZYK

Ujmuje serca uśmiechem, otwartością i serdecznością. W podejmowanych działaniach daje piękny przykład zaangażowaniem, pracowitością, sumiennością. Zofia Mularczyk od lat jest filarem teatralnej Sceny Po prostu gramy! oraz zespołu Młodzieżówka z Sulejówka, będąc współtwórczynią licznych, wspaniale przyjmowanych występów tych obu amatorskich grup artystycznych. Mirosław Kulesza, reżyser Sceny Po prostu gramy! mówi:

O tej osobie można powiedzieć i napisać wszystko, ale z całą pewnością nie to, że jest głodna splendorów i zaszczytów.
Jest wzorem pracowitości i słowności, ma poczucie humoru, ale w trudnych momentach bywa poważna i rzeczowa.
Uczynność z kolei to cecha, która jest jej znakiem firmowym jako koleżanki z zespołu. Skromna, ale bardzo konkretna partnerka w dyskusjach o problemach w pracy nad rolą i nad przedstawieniami.
Solidny członek zespołu i …skora do podejmowania ryzyka aktorka amatorka.

Zofia Mularczyk swoją artystyczną postawą przypomina, że pojęcie amator, nie oznacza osoby, która z założenia robi coś gorzej, niż zawodowiec, ale że realizuje pasję z zamiłowania. W monodramie(będącym jedną z najtrudniejszych form scenicznych) "Zbłąkana Ciocia Minnie" wywarła ogromne wrażenie na publiczności każdej z odsłon spektaklu. Ukazując piękne owoce ogromnej pracy, którą włożyła w przygotowania do roli. Jednocześnie dając przykład, że talent i pasję można rozwijać w każdym momencie życia, dając sobie i innym radość oraz osiągając piękne rezultaty. Gra aktorska Zofii Mularczyk została nagrodzona wyróżnieniem przez Jury Turnieju Teatru Jednego Aktora, eliminacji 69. OKR.

Laureatka Skrzydeł Kultury za rok 2024, jest też wsparciem przy organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych na terenie Sulejówka. Swoją wokalną i aktorską pasję realizuje razem z mężem, Robertem Mularczykiem, o czym więcej <<< TUTAJ >>>.

LAUREACI "SKRZYDEŁ KULTURY" W 2023 ROKU

 

ELŻBIETA JANKOWSKA

Od początku swojej pracy w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku była jego sercem. Nie tylko z sumiennością, zaangażowaniem pełniąc obowiązki głównej księgowej, ale też z zapałem włączając się w organizację jego działalności. Będąc zawsze do dyspozycji, służąc swoją radą, pomocą, z uśmiechem i życzliwością. Niejeden raz stawała się sponsorem inicjatyw artystycznych w Sulejówku.

Laureatka tegorocznej nagrody „Skrzydła Kultury” jest także cichą bohaterką pierwszych dwóch edycji Festiwalu Zofiówka. Wykonując wiele pracy nad formalnym przygotowaniem i rozliczeniem festiwalu, bez której nie byłoby także edycji 2023. Kultura to zarówno twórcy, artyści, jak też osoby, które stwarzają warunki do zaistnienia wydarzeń kulturalnych, artystycznych. Elżbieta Jankowska swoją pracą dała wzorowy tego przykład.

 
🌟 🌟 🌟


LAUREACI "SKRZYDEŁ KULTURY" W 2022 ROKUKRZYSZTOF KOLANEK

Pianista, od kilkudziesięciu lat ubogacający swoim talentem uroczystości, wydarzenia artystyczne wszelkiego rodzaju w Sulejówku. Z muzyką związany od najmłodszych lat, odkrywając pasję zarówno w repertuarze klasycznym, poprzez szeroko pojętą muzykę rozrywkową, po rock progresywny i alternatywny. 

Artysta znajdujący muzyczną radość przez grę w zespołach. Między innym śpiewając w Zespole "Młodzieżówka ze Sulejówka". Muzyczne zamiłowanie łączy z pasją aktorską, będąc nie tylko akompaniatorem, ale też aktorem "Sceny Seniora" działającej przy Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, znanej obecnie jako "Scena: Po prostu gramy!". Wspiera aktywnie również Scenę Dorosłych MDK Sulejówek. Angażuje się w wiele projektów o charakterze społecznym, między innymi akcję "Kolędy ze Sulejówka".

Ceniony nie tylko za muzyczny talent, lecz również koleżeńskość, sumienność, lubiany za pogodne uosobienie i skromność.

 


MIROSŁAW KULESZA

Czynny aktor, reżyser, autor. Absolwent wydziału aktorskiego PWSFTV i T w Łodzi oraz wydziału reżyserii teatrów lalkowych w PWST w Warszawie filia w Białymstoku.

Od 2015 r. prowadzi w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku zajęcia teatralne. Rozpoczynając swoją pracę od "Sceny Seniora", która obecnie funkcjonując jako "Scena: Po prostu gramy!" ma w swoim dorobku już 10 premier. Spektakli ujmujących swoją różnorodnością, trafiających zarówno do dorosłego, jak też najmłodszego widza. Jest także twórcą, opiekunem i reżyserem Sceny Dorosłych MDK Sulejówek, której spektakle "Czekoladki", "Trzy próby. Fredro-Zapolska-Mrożek" oraz "Zakład" spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez widownię. Jego pracę z aktorami cechuje nie tylko dzielenie się własnym doświadczeniem aktorskim, ale inspirowanie aktorów do własnych poszukiwań, na których owoce jest otwarty.

Mirosław Kulesza jest również zaangażowanym opiekunem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulejówku.


mjr rez. EDWARD MYŚLIWCZYK

Dyrygent i multiinstrumentalista. Niestrudzony propagator muzyki na orkiestrę dętą. Absolwent Akademii Muzycznej (dziś UMFC) w Warszawie na wydziale dyrygentury. Pracował jako kapelmistrz wojskowy. Ze swoimi zespołami występował na wielu festiwalach w Polsce i poza jej granicami.

Postać ogromnie zasłużona dla rozwoju muzyki w Sulejówku. Walnie przyczynił się do reaktywowania Orkiestry Dętej OSP w Sulejówku, wskrzeszając jej przedwojenną historię. Przez kolejne 23 lata był kapelmistrzem orkiestry, która w 2004 roku przyjęła nazwę "Akord". Nauczyciel gry na waltorni i wielu innych instrumentach dętych drewnianych oraz perkusyjnych, który dochował się licznych wychowanków. Pod okiem Edwarda Myśliwczyka Orkiestra "Akord" stała się nie tylko cenionym, zasłużonym dla społeczności zespołem, ale też miejscem, w którym rozwijała się muzyczna pasja wielu młodych ludzi, mających okazję postawić pierwsze kroki w krainie brzmień.

Biegacz amator osiągający w kategorii Bieg 10 km M60 czas
00:56:20. Wielbiciel dobrej kawy.


MAREK NOWICKI

Klarnecista, saksofonista z bogatym doświadczeniem, wyniesionym między innymi z wieloletniej gry w orkiestrach wojskowych w Lublinie i Warszawie-Wesołej. Osoba, która bardzo przyczyniła się do reaktywacji po latach orkiestry znanej dziś jako Miejska Orkiestra Dęta "Akord" w Sulejówku. Od momentu odrodzenia zespołu(koniec lat dziewięćdziesiątych) aż do dziś nieprzerwanie jest jego podporą. Jednocześnie chętnie dzieli się swoim doświadczeniem muzycznym i z pogodą ducha inspiruje kolejnych uczniów do przygody z klarnetem i saksofonem.

Jest przede życzliwym, pogodnym miłośnikiem muzyki. Czerpie radość zarówno z gry w orkiestrze, ale też w mniejszych zespołach. Odnajduje się świetnie w tworzonym przez seniorów zespole Młodzieżówka z Sulejówka, jak też muzykując z młodszym pokoleniem w folkowych projektach w Sulejówku - "Muzykalna Rodzinka" czy "Tangoterapia". Oprócz gry na instrumentach dętych śpiewa też, np. w Chórze Kameralnym Miasta Sulejówek, a niekiedy również oddaje się pasji aktorskiej na "Scenie Seniora", znanej obecnie jako "Scena: Po prostu gramy!". 


MICHAŁ ŚMIGIELSKI

Muzykolog, dyrygent, animator kultury. Jako dyrygent zadebiutował w wieku 16 lat. Ukończył Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na wydziale Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Studia ukończył z wyróżnieniem.

Jest współzałożycielem i do dzisiaj prowadzi - orkiestrę Unplugged Orchestra oraz Chór Kameralny Miasta Sulejówek. Ponadto prowadzi Chór Mińskiego Towarzystwa Muzycznego, Chór Cantate Domino w Mińsku Mazowieckim oraz Chór Miasta i Gminy Mrozy.

Michał Śmigielski już od czasów licealnych jest zaangażowany we współtworzenie wydarzeń kulturalnych na terenie Sulejówka. Od lat też pracując w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku działa z wielkim zaangażowaniem na tym polu. Jego działalność wykracza także poza ramy Sulejówka, poprzez inicjowanie oratoryjnych projektów łączących chóry Powiatu Mińskiego. W sposób szczególny wspierając oddolne inicjatywy artystyczne, które stanowiły ważny element także jego ścieżki artystycznej.

W wolnych chwilach zapalony wędkarz i mol książkowy.


ZESPÓŁ "MŁODZIEŻÓWKA Z SULEJÓWKA"

"Młodzieżówka z Sulejówka" to zespół pogodnych i rozśpiewanych seniorów prowadzony przez akordeonistę Roberta Lipkę. Powstał w 2015 roku, a od września 2020 działa przy Miejskim Domu Kultury. "Młodzieżówka" powstała z miłości do muzyki i śpiewania. Prezentuje szeroki repertuar: miejski folklor, przedwojenne szlagiery, utwory starowarszawskie, a także piosenki ludowe w ciekawych aranżacjach. Polskie i zagraniczne. Kolędy? Utwory patriotyczne? Rozrywka? "Młodzieżówka" jest zawsze do dyspozycji! Byle przeżyć wspólnie muzyczną przygodę, i dzielić się radością muzykowania.

Śpiewanie w zespole jest również okazją do rozwijania indywidualnych zdolności wokalnych, przez zajęcia z emisji głosu, odbywające się w ramach prób.

Artyści występują na piknikach, festiwalach – również zagranicznych, uroczystościach patriotycznych oraz imprezach okolicznościowych. Nierzadko w towarzystwie wyjątkowych gości, jak np. zaprzyjaźniony zespół "Cała Praga Śpiewa".
Występom "Młodzieżówki" towarzyszy wiele dobrej energii, którą muzycy chętnie dzielą się z publicznością.🌟 🌟 🌟