Trwa wystawa prac autorstwa mieszkanki Sulejówka Emilii Mróz. Tematem wystawy jest poszukiwanie własnej tożsamości w obrębie kultury i mitologii słowiańskiej. Autorka odkrywa w niej przejawy kobiecości, inspirując się również wierzeniami z innych stron świata. Multikulturowość nawiązuje do idei siostrzeństwa i podkreśla uniwersalność przekazu.

MATRIARCHUM - CZAS, ŹRÓDŁO, KOBIECOŚĆ

Termin matriarchum jest neologizmem odnoszącym się do matriarchatu rozumianego bardziej jako obecny czas, w którym kobiety mają więcej do powiedzenia, niż jako tradycyjna definicja tego słowa, oznaczająca społeczeństwo pod rządami kobiet. Matriarchat pochodzi od zestawienia słów oznaczających matkę i władzę, ale drugie z nich można przetłumaczyć też jako początek i źródło Końcówka -um zwykle odnosi się do jakiegoś miejsca – mauzoleum, sanktuarium, muzeum, podium itd. Matriarchum oznacza więc zarówno czas, źródło, ale też miejsce kobiecości.

EMILIA MRÓZ

Absolwentka wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, grafiką cyfrową a także tworzeniem biżuterii. W jej twórczości można odnaleźć inspirację mitologiami różnych kultur, symboliką czy ezoteryką. Fascynuje ją także dekoracyjność secesji i organiczne formy znajdowane w przyrodzie.

TERMIN WERNISAŻU: 16 grudnia, o godzinie 19:00
MIEJSCE: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14
WYSTAWA TRWA DO 18 STYCZNIA 2024 r.