Zapraszamy Państwa na emisję słuchowiska Mateusza Tracza „Moniuszko- nadzieja wbrew nadziei” oraz spotkanie z autorem i reżyserem, a także Justyną Orzechowską - aktorką, reżyserką, występującą w prezentowanej sztuce. Słuchowisko swoją premierę miało na antenie Programu 1 Polskiego Radia 5 maja 2019 roku.

Oddajmy głos autorowi, który o słuchowisku mówi:

Postanowiłem opowiedzieć Państwu historię powstania "Halki" – opery, która wywołała prawdziwą sensację w polskiej kulturze. Tekst zbudowałem w oparciu o listy samego Moniuszki i opracowania muzykologiczne, uwzględniając najnowsze ustalenia historyków (dość wspomnieć, że pierwsza opera kompozytora – „Schweizerhütte”, napisana jeszcze w czasie jego studiów w Berlinie – miała swoją prapremierę dopiero w listopadzie 2018 r.!).

Inspirowałem się także tekstem Juliana Tuwima „Rozmowa Moniuszki z carskim generałem” oraz opisami życia salonowego dziewiętnastowiecznej Warszawy. Słuchowisko mieni się różnymi odcieniami dźwięków. Kacper Kuszewski zadziwia swoją interpretacją roli kompozytora, a partnerują mu wybitni aktorzy wszystkich pokoleń.

Warto wspomnieć, że w opracowaniu muzycznym spektaklu użyłem fragmentów "Halki" w wykonaniu zgodnym z niedawno odkrytym (!) zapisem samego kompozytora, bez późniejszych przeróbek.

Serdecznie zapraszamy, razem z grającą rolę Marii Kalergis - Justyną Orzechowską:

oraz reżyserem spektaklu Mateuszem Traczem:

Słuchowisko Moniuszko - nadzieja wbrew nadziei

Autor i reżyser: Mateusz Tracz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski, Mateusz Tracz

Obsada:
Kacper Kuszewski,Krzysztof Szczepaniak, Aleksandra Radwan, Ilja Zmiejew, Marian Opania, Justyna Orzechowska, Mateusz Weber, Mateusz Kmiecik, Mateusz Tracz, Patryk Izert, Monika Perdjon, Piotr Zwolski,

Redakcja: Szymon Liszewski

Asystent reżysera: Przemysław Stański