W rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy mieszkańców Sulejówka do udziału w niezwykłym wydarzeniu poświęconemu tragicznej karcie historii Ukrainy.

Zaprezentujemy wystawę fotografii "Jesteśmy w Europie". Ujrzymy także filmy "Polacy z Donbasu" i "Wiara. Nadzieja. Miłość". Obrazy ukazują wielonarodowy wymiar tragedii na Ukrainie, która dotyka także żywo polską społeczność.

Mamy wielką przyjemność po raz kolejny gościć Magdalenę Juszczyk. Autorkę prezentowanych filmów:

POLACY DONBASU

Film dokumentalny opowiadający o osobistych doświadczeniach pani Stelli Nesterowej oraz historii jej rodziny, która została ewakuowana z Donbasu na początku wojny w Ukrainie w 2015 roku. Film został nakręcony pod koniec 2021 roku, przed bezpośrednią inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022.

WIARA. NADZIEJA. MIŁOŚĆ

Zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego film dotyka spraw związanych z Ukrainą, polskością w Ukrainie i wojną. W 2015 i 2016 roku w wyniku konfliktu na ziemiach wschodniej Ukrainy Polacy zamieszkujący tereny Doniecka, Ługańska i Mariupola zwrócili się z apelem do państwa polskiego o pomoc. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował się przeprowadzić ewakuację. Do Polski przybyło wówczas około trzystu osób. Projekt obejmuje działania związane z dokumentowaniem śladów polskiej historii oraz losów Polaków powracających ze wschodniej Ukrainy.

TERMIN: 24 lutego 2024 r., godz. 20:00
MIEJSCE: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14

WSTĘP WOLNY


MAGDALENA JUSZCZYK


Fotografka, reżyserka filmowa. Urodzona w Słupsku, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Studiowała reportaż na studiach podyplomowych z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 r. uczestniczyła w polsko - norweskich warsztatach dokumentalnych w Oslo. Od 2016 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowego Filmforum mającego siedzibę w Warszawie którego misją jest edukacja twórców i odbiorców sztuki filmowej i działania na rzecz rozwoju branży filmowej. W latach 2018-2020 uczestniczyła w wymianie dokumentalnej z polsko-francuską Akademią Filmową Kinographe. W 2022 r. rozpoczęła naukę w Szkole Historycznego Dokumentu Filmowego w Instytucie Badań Literackich PAN i Centrum Kompetencji Cyfrowych UW Polskiej Akademii Nauk. 

Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki. W swoim twórczym dorobku ma dwie indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i wielu  innych. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej  wpływu na losy pokoleń. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie.