Zajęcia szachowe odbywają się raz w tygodniu. W najbliższym roku szkolnym będą realizowane w dwóch grupach: dla początkujących i zaawansowanych.

W grupie dla początkujących uczestnicy, którzy rozpoczynają naukę zapoznają się z podstawowymi zasadami gry w szachy. Poznają figury szachowe, zasady ich poruszania i wykorzystania w grze. Mają możliwość gry z rówieśnikami i osobami grającymi na tym samym poziomie. Rozwiązują zadania szachowe z matem w jednym posunięciu. Poznają podstawowe otwarcia szachowe. Doskonalą i uzupełniają nabyte umiejętności. Wykorzystanie dostępnej literatury szachowej; materiałów przygotowanych przez instruktora; programy szachowe o odpowiednim poziomie gry. Preferowany wiek uczestników. W tym względzie nie ma ograniczeń. Z uwagi na umiejętności poznawcze wiek rozpoczęcia uczestnictwa w zajęciach to minimum 5 lat.

 

W grupie dla zaawansowanych odbywają się zajęcia specjalistyczne dostosowane do poziomu gry. Zajęcia obejmują przygotowanie w zakresie debiutów, przygotowanie planu gry środkowej, zdobywanie umiejętności w grze końcowej. Uczestnicy zajęć mają możliwość gry z rówieśnikami i osobami grającymi na tym samym poziomie. Rozwiązują zadania szachowe z matem w dwóch i trzech posunięciach. Poznają podstawowe otwarcia szachowe. Doskonalą i uzupełniają nabyte umiejętności. Uczestniczą w turniejach szachowych. Zajęcia obejmują również analizę rozegranych partii.


Zajęcia prowadzi instruktor: Ryszard Cegłowski

 

<plan zajęć>

Zajęcia 2023-2024