Eksperymentalna Pracownia Drobnych Form Teatralnych

czyli

inna niż dotychczas formuła pracy z młodzieżą poprzez teatr, mająca na celu rozwój naturalnego potencjału twórczego dziecka oraz niestandardowe podejście do teatru i spektaklu.

 

– zamiast używać gotowych scenariuszy – tworzymy je sami
– zamiast uczyć się ról – wcielamy się w postaci
– zamiast pracować nad efektem końcowym – bawimy się formą
– zamiast naśladować – szukamy własnych dróg

 

W ramach całorocznej pracy przewidujemy trzy krótkie pokazy warsztatowe, podsumowujące każdą z trzech części zajęć:
1. teatr ruchu
2. ożywianie obrazów
3. zabawa dźwiękiem i muzyką.

 

Termin: poniedziałki, godz. 18:00

 

W ramach zajęć przewidziane są spotkania z instruktorami nieteatralnych dziedzin, by poszerzać perspektywę o wiedzę i doświadczenie pochodzące z obszarów innych niż teatr, ale przydatnych przy realizacji małej formy. W programie zajęć wizyta w kulisach teatru i spotkanie z realizatorami spektaklu!

 

Nie musisz mieć zdolności aktorskich. Jeśli lubisz kreatywną zabawę z ruchem, dźwiękiem, przestrzenią, światłem, jeśli sprawia ci przyjemność używanie wyobraźni – to są zajęcia dla ciebie. Czas trwania zajęć to 2 godziny lekcyjne!

 

Zajęcia poprowadzi Wioletta Witkowska- pedagog i instruktor teatralny. Ukończyła studia pedagogiczne na Akademii Pedagogiki Specjalnej (2007) oraz kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim (2012), gdzie kształciła się na specjalizacji animacja kultury. Jako instruktor teatru i dramy szkoliła się również w Fundacji Artystycznej Młyn oraz w Stowarzyszeniu Assistej. W czasie studiów kulturoznawczych współpracowała z gazetą studencką PDF pisząc recenzje sztuk teatralnych oraz z kwartalnikiem „Nie-takt” publikując artykuły poświęcone pracy niszowych teatrów warszawskich. W tym okresie pracowała także w Teatrze Bajka jako asystent reżysera.

Samodzielną pracą reżyserską po raz pierwszy zajęła się jeszcze jako studentka pedagogiki, przygotowując sztukę „Opowieść wigilijna” z zaprzyjaźnioną grupą młodzieży. Pierwsze kroki w pracy zawodowej w tym kierunku stawiała pod opieką wspomnianej Fundacji Artystycznej Młyn, gdzie odbyła szkolenie dla instruktorów teatralnych. W latach 2011 – 2015 współpracowała ze Stowarzyszeniem Podnoszenia Kwalifikacji Kobiet w Warszawie, gdzie prowadziła zajęcia teatralne i przygotowywała przedstawienia z dziećmi i młodzieżą w wieku 10 – 16 lat. W ramach współpracy z SPKK powstał m.in. Musical „Annie”, który pokazano na scenie Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej. Z Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej była związana w latach 2011 – 2014 poprzez Stowarzyszenie Grupa Teatralna Mimochodem, w którym pisała i reżyserowała sztuki z dorosłymi aktorami-amatorami. Okazjonalnie współpracowała także z Teatrem Kamienica jako animator teatralny. W roku 2010 napisała sztukę dla dzieci „Czar leśnego stwora” dla studenckiej grupy teatralnej „Teatr Literacki”, która została kilkakrotnie zagrana przed dziemi. W roku 2011 dla Tramwajów Warszawskich wyreżyserowała spektakl „Pies Ferdek o bezpieczeństwie na drodze”, który był grany przed dziecięcą publicznością na scenie Teatru Kamienica w ramach kilkumiesięcznego projektu, a następnie wznowiony w kolejnym roku. W r. 2013 wyreżyserowała spektakl dla dzieci „Krzywa bajka” na zlecenie Niepublicznej Poradni Pedagogicznej Dobry Start, którego premiera odbyła się w marcu 2013 na scenie Klubu Karuzela. Od r. 2013 pracuje metodą teatru z osobami z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, a od r. 2015 prowadzi grupy teatralne w szkole na warszawskim Mokotowie.

 

Zapisy prowadzi Miejski Dom Kultury. Każdy uczestnik zajęć zobowiązany jest do złożenia deklaracji uczestnictwa w zajęciach.

<plan zajęć>

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (KARTA ZGŁOSZENIOWA 2017-2018 — dzieci.pdf)Deklaracja uczestnictwa[.pdf]57 kB

Zajęcia 2023-2024