Rajd rowerowy„ Po-zaduszkowym szlakiem grobów wybitnych Mieszkańców Sulejówka i patronów ulic naszego miasta”.

Rajd przygotowany przez nieformalną grupę miłośników turystyki rowerowej w Sulejówku odbył się 17 listopada br z udziałem ok. 20 rowerzystów ( w tym 2 uczniów szk. podst.) i 6 uczestników pieszych.
Grupa rowerowa po dojechaniu SKM ok. godz.10tej do stacji Warszawa Stadion, udała się do Archikatedry Warszawskiej do grobowca Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pierwszego na trasie patrona jednej z ulic Sulejówka – sarkofagi Henryka Sienkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego, prezydenta Gabriela Narutowicza były o tej porze niedostępne -, a następnie na cmentarz ewangelicko-reformowany na grób Stefana Żeromskiego.


O godz. 11.45 spotkała się przy Bramie św. Honoraty z grupą pieszą i po nieodzownych informacjach związanych z historią Powązek, architekturą cmentarza, etc, uczestnicy rajdu udali się szlakiem grobów zgodnie z tematyką rajdu. Do grupy dołączyli inni turyści, tak że w pewnym momencie urosła do ponad 30 osób. Odwiedzeniu grobów towarzyszyły wyjaśnienia, chwile refleksji i modlitwy za Zmarłych. Szlak został tak przygotowany, że prowadził obok kilku wybitnych dzieł sztuki - rzeźb cmentarnianych. Na trasie były groby, bądź epitafia: m. in. Jana Kilińskiego, Wojciecha Bogusławskiego, rodziców F. Chopina, Hugo Kołłątaja, Stanisława Moniuszki, Aleksandry Piłsudskiej z Córkami, Aleja Zasłużonych z  grobowcem Władysława Reymonta, Marii Rodziewiczówny, gr. symb. gen. Leopolda Okulickiego, gr. symb. Stefana Starzyńskiego, Marcelego Nowotki (!), Bolesława Prusa, ks. Ignacego Skorupki, Stanisława Grabskiego, Ludwika Idzikowskiego, a także Stanisława Kierbedzia, Wacława Nałkowskiego, marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego, Grzegorza Przemyka, Czesława Niemena: innych Zmarłych nie związanych z Sulejówkiem utrwaloną historią, bądź patronatem ulic.

Na Cmentarzu Wojskowym byliśmy na grobach rodziny Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, Mariana Jonkajtysa, Zofii Nałkowskiej, Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, gen. Stanisława Sosabowskiego i innych wybitnych Polaków nie związanych z naszym miastem.

W kultowym żoliborskim barze „Sady” istniejącym w niezmienionym kształcie od ponad 50 lat czekała na grupę grochówka...Ostatnim punktem rajdu był grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stąd rowerzyści via Stare Miasto, Nowy Świat pojechali na dworzec Warszawa Powiśle i SKM wrócili ok. g.18tej do Sulejówka.

Rajd przebiegł zgodnie z planem, żadne sytuacje nieprzewidziane nie zaistniały.

Pragnę ponadto poinformować, że zgodnie z zobowiązaniem zawartym w piśmie BBM 0054.30.2019 z dn. 8 listopada 2019 r. wynikającym  z pkt 9 i 11 załącznika nr 1 do zarządzenia nr BBM.0050.11.2015 z dnia 14 stycznia 2015 r., informacja o patronacie Pana Burmistrza umieszczona była w anonsujących Rajd zaproszeniach, plakatach, korespondencji e-mailowej, a herb Miasta Sulejówek towarzyszył uczestnikom wyeksponowany  na okolicznościowych znaczkach „buttonach” i zafoliowanych mini-plakatach przytroczonych do kilku rowerów.

Uwaga:  grób rodziny Z. i J. Moraczewskich z kruszejącego miejscami lastrico i ze słabo czytelnymi napisami wymaga zdecydowanych działań konserwatorskich.


Opr. Marek Rzeszotarski
Sulejówek, dn. 27.11.2019 r.

Grb_Grabskich.jpgGrb_ZJMoraczewskich.jpgPrzy_grobie_rodzGrabskich.jpgTablica_grobowa_StG.jpgTablica_grobu_ZJM.jpg