Zapraszamy na rozmowę o polskim filmie psychologicznym z 1989 roku, którego akcja dzieje się w  Polsce w 1981 roku. W kraju narasta kryzys ekonomiczny i polityczny. Ze Świnoujścia odpływa prom z wycieczką. Niemal wszyscy planują opuścić statek i pozostać na Zachodzie. Jednak w połowie drogi na prom dociera wiadomość o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego i rozkaz zawrócenia do kraju. Na wieść o powrocie pasażerowie podnoszą swoisty bunt. W akcję filmu wpleciony jest wątek licealnego nauczyciela Marka Ziarno, który ma za zadanie przemycić na Zachód ważne dokumenty związane z NSZZ „Solidarność” i jego pojedynek z usiłującymi temu przeszkodzić agentami SB znajdującymi się na promie. Pierwowzorem scenariusza do filmu była nowela filmowa autorstwa Sławomira Sosnowskiego pt. „Wyspy samotne”.

Spotkanie on-line 12.12.2020 r. godzina 19:00

 

Prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z tytułem, którego będzie dotyczyła kolejna edycja DKF.

 

Film "Ostatni prom" w reżyserii Waldemara Krzystka można bezpłatnie ogąldać TU>>>


Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy 

 

Spotkanie poprowadzi Ajka Tarasow - reżyser, scenograf, kostiumograf. Specjalista do spraw edukacji filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przez wiele lat animator działań kulturalnych w Sulejówku, prezes Fundacji DISCE.

Nasi goście:

Waldemar Krzystek (ur. 23 listopada 1953 w Swobnicy) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. W swojej teatralnej i filmowej twórczości powraca do wydarzeń z przeszłości rodzinnego miasta. Jest twórcą filmu fabularnego (i serialu) pod tytułem Mała Moskwa, który na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku zdobył Złote Lwy. W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[3][4] . W 2017 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta. Był aktorem Teatru na Targówku i Teatru Narodowego. Jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał sympatię telewidzów dzięki jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Miodowe lata, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka. Zyskuje uznanie widzów wcielając się zarówno w role komediowe, jak i w dramatyczne.