Wernisaż i wystawa „KONFABÓLACJE. OBRAZKI PROWINCJONALNE”

Konfabulacje prowincjonalne to debiutancka wystawa malarki. Daje się jednak już zauważyć bardzo wyraźny indywidualny styl artystki, inspirowany malarstwem „naiwnym” - pełen odważnych kolorów, prowadzonych szerokim, swobodnym gestem. Jej malarstwo zanurzone jest w codzienności. Ale nie jest to zwykła ilustracja tej codzienności. Każdy obraz to krótka, krwista historia, przywołująca na myśl twórczość Marka Nowakowskiego czy Andrzeja Stasiuka. To rodzaj konfabulacji na zadany temat z mocną, często przewrotną puentą. Obrazy Renaty Szar są niezwykle emocjonalne, nie tylko z uwagi na bliską nam, niemal miażdżąco codzienną tematykę, ale przede wszystkim z uwagi na ekspresję kompozycji, która celowo naśladuje bądź amatorską fotografię rodzinną, bądź szybki i niedbały na względy kompozycyjne reportaż. Najsilniejszym wrażeniem, jakie wyzwalają te obrazy, jest intensywność przeżywanego przez malarkę tematu, wyrażona mocnym, jednoznacznym kolorem, budującym ekspresję przedstawianego świata. (Autor tekstu: Mariusz Bielak)

Renata Szar - artysta plastyk rocznik 1971.
Mieszkanka Sulejówka od urodzenia, Szkoła podstawowa nr 4 w Sulejówku. 5 lat Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im Wojciech Gersona w Warszawie 1986-1991. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie wydział Wzornictwa Przemysłowego 1991-96. Stypendium Manchester Metropolitan University - wydział design 1994. Aneks na wydziale grafiki w pracowni serigrafii 1994-96. Dyplom magisterski Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Porębskiego „System komunikacji wizualnej dla Muzeum Narodowego w Warszawie” 1996 . Studia podyplomowe Uniwersytet Jagielloński, Wydział Sztuk Audiowizualnych 1999-2000. Studia podyplomowe pedagogiczne w kierunku kształcenia plastycznego dzieci i młodzieży, ASP Warszawa 2011-2012. Kilkanaście lat pracowałam zawodowo w agencjach reklamowych jako dyrektor artystyczny, obecnie współwłaścicielka cukierni i instruktor rysunku i malarstwa. Prywatnie od 25 lat żona jednego męża, także artysty plastyka - matka 2 synów i właścicielka 2 kotów.

Termin wernisażu: 6.03.2021 r., w godzinach 17.00 -19.00

Termin wystawy: 7.03.2021 r., w godzinach 11.00 - 18.00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A.

Na wernisaż wystawy obowiązują wejściówki do nabycia w siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku.

Liczba miejsc ograniczona.