W kolejnym Spotkaniu z kulturą rozmawiać będziemy z Anną i Krzysztofem Kwiatkowskimi. Anna jest skrzypaczką w której repertuarze dominuje muzyka współczesna, solowa, kameralna, orkiestrowa. Krzysztof przez wiele lat pisał o muzyce współczesnej, kompozytorach oraz wydarzeniach nią związanych. Dziś sam te wydarzenia tworzy i organizuje. I właśnie muzyka współczesna będzie tematem naszej rozmowy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania czym jest muzyka współczesna, dlaczego tak trudno jest ją promować, skąd się biorą problemy w jej recepcji. Zastanowimy się jak można rozpocząć swoją przygodę z muzyką współczesną, czy meloman, dla którego estetyka muzyczna kończy się na twórczości ostatnich romantyków ma szansę przekonać się do twórczości najnowszej. Porozmawiamy też o najważniejszych wydarzeniach związanych z muzyką współczesną, przede wszystkim o Warszawskiej Jesieni, która jest najstarszym w Polsce festiwalem poświęconym muzyce współczesnej.

Na spotkanie online zapraszamy 17.04.2021 r. o godzinie 17:00

 

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Anna Kwiatkowska ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec Mieczysława Szlezera oraz studia podyplomowe w zakresie współczesnej muzyki kameralnej u Adama Kaczyńskiego. Brała udział w kursach Impuls w Grazu i Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie. W latach 1998-2008, jako lider tria smyczkowego Violarium, dała wiele koncertów w Polsce i za granicą. Występuje jako solistka wykonując współczesny repertuar skrzypcowy, w tym utwory napisane specjalnie dla niej przez czołowych polskich kompozytorów. Występowała na wielu festiwalach i wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą. Współpracowała z zespołem MusikFabrik w Kolonii. Jest współorganizatorem edukacyjnych warsztatów muzyki współczesnej dla młodzieży w ramach cyklu „Harmonie i hałasy” oraz edukacyjnego cyklu "Dźwiękowisko" z ramienia Instytutu Muzyki i Tańca. Jej płyta "Eidos", nagrana wspólnie z pianistką Joanną Opalińską, została nominowana do Nagrody Fryderyk 2017 w kategorii muzyki kameralnej. Występuje z warszawskim zespołem Chain Ensemble. Z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem i pianistą Adamem Kośmieją tworzy zespół flow unit 3, a z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem flow unit 2, specjalizujące się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Współpracuje również z flecistką Ewą Liebchen i gitarzystą- kompozytorem Wojciechem Błażejczykiem. Od dziesięciu lat uczy skrzypiec w szkole muzycznej w Sulejówku.

Krzysztof Kwiatkowski (ur. 1959) - w latach 2005-2014 redaktor działu muzyki współczesnej i działu zagranicznego w "Ruchu Muzycznym", publikował także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Glissandzie”, „Neue Zeitschrift für Musik”. Członek Komisji Programowej festiwalu „Warszawska Jesień”. W roku 2015 ukazała się jego książka o twórczości Luigiego Nono. W roku 2021 ukaże się jego książka o twórczości Pawła Szymańskiego. Organizator wielu koncertów i innych wydarzeń związanych z muzyką współczesną, m.in. na "Warszawskiej Jesieni". Od roku 2003 organizuje cykl koncertów „Pomosty”. Autor wielu projektów edukacyjnych dotyczących muzyki współczesnej, adresowanych do dzieci, młodzieży i amatorów. Projekty te, przygotowywane we współpracy z muzykami i kompozytorami, wykorzystują światowe doświadczenia z zakresu tzw. pedagogiki koncertowej, rozwijane przez czołowych specjalistów i artystów. Od roku 2011 projekty edukacyjne Krzysztofa Kwiatkowskiego organizowane są w ramach cyklu warsztatów/koncertów "Harmonie i hałasy". Trzykrotnie otrzymał roczne stypendium MKiDN, w roku 2015 otrzymał roczne stypendium artystyczne m. st. Warszawy na opracowanie projektów edukacyjnych związanych z muzyką współczesną.

 

Zapraszamy