Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że Miejski Dom Kultury decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymał dofinansowanie w wysokości 95000 zł i 80000 zł na dwie kolejne edycje Festiwalu "Zofiówka". Dotacja pochodzić będzie z programu "Edukacja kulturalna" prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 211000 zł wraz w wkładem własnym, jest to największy realizowany przez Miejski Dom Kultury projekt.

O festiwalu

Festiwal "Zofiówka" to cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej - mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Festiwal ma charakter międzypokoleniowy, jego celem jest budowanie lokalnych więzi społecznych i sąsiedzkich. W 2020 r. zrealizowany został prolog festiwalu, na który MDK otrzymał wsparcie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura w sieci” w wysokości 61000 zł.

Spójnikiem - motywem przewodnim ubiegłorocznego Prologu Festiwalu, który z oczywistych przyczyn odbywał się w znacznej mierze w przestrzeni wirtualnej okazały się być, co już mniej oczywiste, SPOTKANIA. I to właśnie one wytyczyły nam bloki programowe naszych działań na najbliższe dwie edycje Festiwalu. Mottem w pierwszej edycji będzie "Spleceni sąsiedztwem", w drugiej natomiast "Zanurzeni w zieleni".

Bogactwo kontaktów kulturalnych

Prace programowe nad pierwszą edycją festiwalu trwały od września 2020. Dziś oficjalnie informujemy, że prezentacja programu nastąpi pod koniec kwietnia br., a na Festiwal Zofiówka zaprosimy Was na początku czerwca, będzie miał on charakter hybrydowy, co oznacza, że wydarzenia będą transmitowane on-line, ale również zaprosimy na nie widownię! Program festiwalu będzie składał się z następujących bloków:

Spotkania przy stole, gdzie znajdą się takie działania jak: warsztaty literackie, warsztaty dziennikarskie, spotkania z pisarzami i filmowcami, warsztaty animacji oraz warsztaty kulinarne;

Spotkania po drodze, będą to działania w przestrzeni miejskiej zapraszające do poznania lokalnych zasobów, ciekawych ludzi i inspirujących miejsc: cykl warsztatów fotograficznych, czy wystawa plenerowa;

Spotkania w ogrodzie, gdzie pod starą sosną lub lipą, w cieniu cisów i innych krzewów, które przywracają letniskowy charakter miasta weźmiemy udział w koncercie dęciaków i warsztatach plenerowych;

Spotkania przy mikrofonie to działania, których celem jest prezentacja pasji mieszkanek i mieszkańców Sulejówka. W tym bloku znajdą się warsztaty chóralne, koncerty oraz spektakle teatralne;

Spotkania w sieci to działania skierowane do najmłodszych. Znajdzie się tu kontynuacja rozpoczętego podczas prologu Bajkowiska, Poranne spotkania z kulturą i transmisje z otwarcia i zamknięcia Festiwalu.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Festiwalu: www.festiwalzofiowka.pl

Partnerami Festiwalu Zofiówka są:
• Miasto Sulejówek
• Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku