O muzyce i muzykach na poważnie i z przymrużeniem oka porozmawiamy z Bolesławem Błaszczykiem, muzykologiem, wiolonczelistą i członkiem Grupy MoCarta.

Muzyka towarzyszy nam w naszych Spotkaniach z Kulturą już od dłuższego czasu i pewnie ma to związek z osobą prowadzącego. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o poezji śpiewanej, o muzyce estradowej oraz muzyce instrumentalnej. Tym razem z naszym Gościem porozmawiamy o muzyce w bardzo szerokiej perspektywie, bowiem nasz gość jest muzykologiem, instrumentalistą, eseistą, kompozytorem, aranżerem i posiada ogromne poczucie humoru. Co więcej na wszystkich tych polach odnosi wielkie sukcesy.
Szerokiej publiczności znany jako wiolonczelista Grupy MoCarta, węższej jako wykonawca muzyki współczesnej, choćby na festiwalu „Warszawska Jesień” czy twórca takich zespołów jak „Wkrótce Nielegalny czy Sernik Zamordowany”.

Na spotkanie zapraszamy 08.05.2021 r. o godzinie 17:00

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Bolesław Błaszczyk, ur. 1969. Muzykolog, instrumentalista, aranżer, kompozytor i eseista. Ukończył muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w 1992 oraz grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Wojciecha Walaska w 1995. W 1992 zdobył Grand Prix na konkursie muzyki kameralnej w American Conservatory w Fontainebleau. W latach 80-tych występował na festiwalach „Poza Kontrolą” i „Marchewka” oraz współtworzył sekcję „Zakręt” w warszawskim klubie Riviera-Remont. Aranżował i komponował dla grup własnych (997, Sernik Zamordowany Wkrótce Nielegalny, Legendarne Ząbki) oraz dla zespołów Dezerter, Cukor Bila Smert, Kryzys, Świetliki, Komuna Otwock. W latach 1994-2000 był członkiem Philharmonia of the Nations, międzynarodowej orkiestry, założonej przez Leonarda Bernsteina i Justusa Frantza. W latach 1997 – 2001 był wiolonczelistą Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2000 Błaszczyk gra na wiolonczeli w komediowym kwartecie smyczkowym Grupa MoCarta, znanego poza Polską jako The Moz’art Group. Jego kompozytorski dorobek zawiera szereg kompozycji na fortepian, wiolonczelę, kwartet smyczkowy i składy łączące instrumenty akustyczne z elektronicznymi. Błaszczyk gra również w The Intuition Orchestra na wiolonczeli i instrumentach klawiszowych. Jako improwizator występował m.in.z Grażyną Auguścik, Marią Pomianowską, Justyną Rekść-Raubo, Olgą Szwajgier, Wojciechem Błażejczykiem, Arturem Dutkiewiczem, Włodzimierzem Kiniorskim, Krzysztofem Knittlem, Marcinem Krzyżanowskim, Krzysztofem Majchrzakiem, Jackiem Malickim, Zdzisławem Piernikiem, Dominikiem Strycharskim, Krzysztofem Szmańdą. Tadeuszem Sudnikiem, Simonem Thorne, Tadeuszem Wieleckim. Błaszczyk współpracował z Marcinem Świetlickim i Maciejem „Magurą” Góralskim przy reinterpretacjach tekstów kultury niezależnej.