ZOFIA MORACZEWSKA. OBYWATELKA II RZECZYPOSPOLITEJ

Wykład poświęcony jest życiu i działalności Zofii Moraczewskiej, jednej z czołowych organizatorek i działaczek ruchu kobiecego oraz posłance do Sejmu w okresie międzywojennym, mieszkance Sulejówka.

Zofia Moraczewska to patronka Festiwalu Kultury „Zofiówka”. „Traf szczęśliwy” – jak sama napisała – sprowadził jej rodzinę do Sulejówka w 1920 r. Miała wówczas 47 lat, troje dzieci i męża-polityka sprawującego wysokie funkcje państwowe. Ale nie stała biernie w jego cieniu. W niepodległą Polskę wkroczyła z bogatym już doświadczeniem pracy społecznej oraz z entuzjazmem na otwierające się nowe wyzwania i odważnie podejmowała je jako posłanka na sejm i aktywna społeczniczka. Pracowita, odpowiedzialna, posiadająca talenty organizacyjne, umiejąca jednoczyć wokół siebie ludzi i motywować ich do działania – budowała wizerunek nowoczesnej kobiet i świadomej obywatelki.

Transmisja online 07.06.2021 r., godz. 17:00

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy

Wykład wygłosi Małgorzata Basaj
Historyczka, muzealniczka, kuratorka wystawy stałej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”, autorka i współautorka wystaw m.in.: „Co pamięta Milusin?”, „Zofia i Jędrzej Moraczewscy – mieszkańcy Sulejówka”, „Sąsiedztwo – Spotkanie – Świętowanie”. Zajmuje się dziejami II Rzeczpospolitej, w szczególności historią społeczną i historią kultury oraz stosunkami polsko-sowieckimi. Popularyzatorka wiedzy o działalności i roli kobiet związanych z Sulejówkiem.

Termin: 07.06.2021 r. godz. 17:00
Miejsce: MDK w Sulejówku

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w biurze MDK od 17.05.2021 r. (pn-pt) w godz. 08:00-16:00.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.