Z Markiem Łużyńskim porozmawiamy o tym jak wygląda współczesna edukacja filmowa, do kogo jest skierowana, jakie są jej cele i założenia oraz kto z niej najmocniej korzysta. Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dla szkół w Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty to przede wszystkim prezentacja filmów dostosowanych do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. ... W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. O tym co prócz filmów niesie ów program opowie jego koordynator Marek Łużyński. Postać Marka jest tu o tyle kluczowa, że sam swoją drogę w na Nowych Horyzontach zaczynał od wolontariatu – tak, tak, był wolontariuszem – a dzisiaj szefuje jednemu z najważniejszych programów edukacyjnych w Polsce.

Transmisja wydarzenia 07.06.2021 r., godz.9:00
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy

Marek Łużyński – ogólnopolski koordynator projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dla szkół w Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, organizacji non-profit zajmującej się upowszechnianiem ambitnej kultury filmowej. Koordynator całorocznego wolontariatu w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w latach 2014-2018, ponadto od 2014 roku do teraz koordynator wolontariatu na festiwalach filmowych MFF Nowe Horyzonty oraz American Film Festival, a w latach 2016 - 2017 również podczas przeglądu filmowego Kino na Granicy w Cieszynie. Łączy pasję z pracą, nie wierzy w życie pozafilmowe, w wolnym czasie lubi oglądać filmy w kinie.

Spotkanie poprowadzi Anna Serdiukow. Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.