W zeszłym roku najważniejszy festiwal rodzimego kina w Polsce - Festiwal Filmowy w Gdyni - wygrał film animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. W Polsce wiele osób o kinie animowanym dla dorosłych usłyszało wtedy po raz pierwszy. A ten rodzaj filmów cieszy się ogromnym uznaniem za granicą - są festiwale, które prezentują wyłącznie taką  twórczość lub sekcje jej poświęcone, jest sporo niezależnych wydarzeń związanych z animacją, ale też obecna jest ona na najważniejszych światowych festiwalach: dzisiaj filmy animowane pokazywane są często w blokach kina fabularnego - nie robi się dla nich osobnych kategorii, są traktowane na równi z filmami aktorskimi. Czy rzeczywiście to dobry kierunek? Jak wygląda sytuacja i rynek kina animowanego w Polsce? Czy dużo takich filmów powstaje? Czy mogą liczyć na dystrybucję kinową i jak wygląda promocja takich produkcji? Na te oraz wiele innych pytań odpowie Ewelina Leszczyńska.

Transmisja wydarzenia 09.06.2021 r., godz.9:00

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy

Ewelina Leszczyńska – od przeszło 10 lat związana z branżą filmową. W 2020 roku wspólnie z Tessą Moult-Milewską i Beatą Hoffmann założyła fundację filmową Ex Anima. Organizowała i współorganizowała dwie edycje autorskiego projektu: Be Polar - Festiwalu filmów z Północy. Współorganizowała dwie edycje autorskiego projektu: Warsaw Animation Film Festival.

Spotkanie poprowadzi Anna Serdiukow. Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.