Co stracisz, jeśli się nie spiszesz
Narodowy Spis Powszechny to wyjątkowa i jedyna na 10 lat szansa, aby Polacy mogli pokazać, jaka naprawdę jest ich sytuacja osobista, rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa. Dlatego jeśli wciąż zwlekasz ze spisem, to miej świadomość strat, na jakie narażasz siebie, swoją rodzinę i swoją gminę, jeśli zaniedbasz ten ustawowy obowiązek.
Udział w spisie nie jest dla Ciebie wielkim obciążeniem – wystarczy 10 minut i zrobione! Nie powinieneś się zatem usprawiedliwiać brakiem czasu. Co więcej, jeśli nie weźmiesz udziału w spisie, to nie statystycy i urzędnicy będą pokrzywdzeni, lecz Ty sam oraz Twoja rodzina.


Będzie trudniej o nową szkołę, autobus albo remont drogi
Planowanie infrastruktury publicznej musi być oparte na rzetelnych i miarodajnych danych. Jeśli się nie spiszesz i podobnie zrobią inni mieszkańcy Twojej gminy, samorząd lokalny będzie miał duże trudności, żeby bez twardych i rzetelnych danych planować i realizować ważne dla Twojej lokalnej społeczności inwestycje: żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, drogi czy transport publiczny.


Nie spisując się, szkodzisz sobie i swoim bliskim!
Jak widzisz, bez Twoich danych spisowych bardzo utrudniony będzie rozwój miejsca, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Potraktuj więc udział w spisie nie jako ciężar czy biurokratyczny wymysł, ale jako szansę i inwestycję w przyszłość Twoją i Twoich najbliższych!


Ryzykujesz karę 5 tys. zł
Lekceważąc obowiązek spisowy ryzykujesz karę grzywny. Może ona być dla Ciebie bardzo dotkliwa i sięgnąć nawet 5 tys. zł. Czy warto ryzykować? Masz przecież zapewne dużo pilniejsze wydatki i ważniejsze sprawy niż uciążliwe wizyty w sądzie.


Nie zwlekaj i spisz się - to Ci się po prostu opłaca!
Wypełnij jak najszybciej formularz spisowy na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwoń na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i spisz się przez telefon. Nie bój się spisu - NIE PYTAMY o Twoje zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.

 

Dnia 28 sierpnia bieżącego roku, odbyła się uroczystość obchodów 5-lecia Sceny Seniora działającej przy MDK w Sulejówku. Obecni i byli członkowie Zespołu otrzymali pamiątkowe podziękowania od Burmistrza i Dyrekcji MDK. Pamiętano również o osobach wspierających Scenę i sympatykach. Wieczór przeplatany był fragmentami spektakli przygotowywanych w ciągu minionych lat. Dla wielu uczestników była to świetna okazja do wspomnień, ale również do snucia planów artystycznych na następne lata.

 

 

0M0A4075.jpg0M0A4089.jpg0M0A4095.jpg0M0A4101.jpg0M0A4107.jpg0M0A4123.jpg0M0A4140.jpg0M0A4151.jpg0M0A4172.jpg0M0A4194.jpg0M0A4199.jpg0M0A4200.jpg0M0A4203.jpg0M0A4225.jpg0M0A4238.jpg0M0A4241.jpg0M0A4258.jpg0M0A4272.jpg0M0A4287.jpg0M0A4292.jpg0M0A4296.jpg0M0A4299.jpg0M0A4335.jpg0M0A4357.jpg0M0A4383.jpgIMG_8542.jpgIMG_8708.jpgIMG_8747.jpgIMG_8748.jpgIMG_8749.jpg

Zapraszamy na wrześniowe familijne warsztaty familijne Kreatywna sobota, które zaplanowaliśmy na 25.09.2021 r. o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku. W ostatnią sobotę września nasza sala zamieni się w salę eksperymentów i doświadczeń.  Uczestnicy zajęć będą malować na mleku oraz zrobią kolorowy wybuchający wulkan!

 

 

 

Więcej szczegółów odnośnie wrześniowego wydarzenia Kreatywna sobota <<kliknij>> 

 

Reportaż z wernisażu wystawy prac przedstawiających plany fortyfikacji stworzone przez Teodora Tuszko na bazie historycznych wzorów z XVI-XIX wieku oraz prelekcja dr Piotra Oleńczaka przedstawiająca w zwięzłej formie historię architektury militarnej.

 

Wernisaż wystawy odbył się 19 czerwca 2021r. w Miejskim Domu Kultury.

 

Niezależnie od tego czy grałeś już w brydża czy też chciałbyś się nauczyć tej pięknej gry „przy pomocy kart” to zapraszamy Cię serdecznie do KLUBU BRYDŻOWEGO. Brydż to jedna z najstarszych logicznych gier karcianych, a jego początki sięgają aż XVIII wieku!

Znane są opinie naukowców, że brydż nie tylko doskonale gimnastykuje szare komórki, uczy logicznego myślenia, pomaga opanować emocje, ale ma też wyjątkowe znaczenie przy kształtowaniu postaw społecznych i relacji międzyludzkich, a przy tym łączy pokolenia. Wymaga współdziałania z partnerem, a nie walki z nim. Rozwija tolerancję na potknięcia, uczy opanowania. 

Nauczyć się może każdy i w każdym wieku!


W Miejskim Domu Kultury zajęcia odbywać się będą we wtorki i środy od 13:00 – 14:45 i w piątki 19:00-20:45. Zapewniamy profesjonalną opiekę instruktorską, ciekawą formę spędzenia czasu i miłą atmosferę!

Projekt „Klubu Brydżowego” realizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Brydża Sportowego.

Zapisy na zajęcia prowadzimy w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14 A, w godz. 9:00-18:00. 

Jeśli nie jesteście zdecydowani zapraszamy do skorzystania z tygodnia otwartego, który zaplanowaliśmy w dniach 30.08-04.09.2021. Podczas bezpłatnych zajęć będzie możliwość zapoznania się naszą ofertą. 

Formularz zgłoszeniowy na tydzień otwarty - zajęcia dla dzieci i młodzieży  https://tiny.pl/9msxr
Formularz zgłoszeniowy na tydzień otwarty - zajęcia dla dorosłych  https://tiny.pl/9msxc
Formularz zgłoszeniowy na tydzień otwarty - zajęcia dla seniorów   https://tiny.pl/9msx1

 Zapraszamy serdecznie!

Spis powszechny to szansa, a nie inwigilacja


Pierwszy spis powszechny odbył się w Polsce równo 100 lat temu. Zarówno wtedy, jak i dziś, celem było i jest poznanie sytuacji polskiego społeczeństwa, aby potem prowadzić skuteczne działania wspierające jego rozwój. Jeśli zatem leży Ci na sercu przyszłość Twojej rodziny, gminy, miasta i całego kraju, powinieneś jak najszybciej wypełnić obowiązek spisowy.
Każdy ma prawo do wątpliwości i nie ma nic złego w stawianiu pytań o sensowność i legalność Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Należy jednak podejść do tego poważnie i rzetelnie, a nie opierać się na „sensacyjnych” opiniach internetowych anonimów.


1. Bądź świadomym obywatelem i korzystaj z wiarygodnych źródeł
Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, ale trzeba umieć z niego korzystać, aby nie dać się zmanipulować fake newsom. Jeśli szukasz informacji o spisie powszechnym, wejdź na stronę internetową https://spis.gov.pl i sprawdź aktualności oraz dział poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom. Informacji szukaj też na stronach internetowych gmin.
W Internecie i mediach społecznościowych trafisz zapewne na opinie straszące inwigilacją czy rzekomo nielegalną ingerencją w prywatność. Czytając takie twierdzenia zastanów się jednak, czy ktoś nie robi tego tylko po to, żeby się Twoim kosztem wypromować, zwiększyć ruch na swojej stronie lub szerzyć wśród Polaków świadomą dezinformację.


2. Czy spis jest legalny? Czytaj przepisy, a nie opinie anonimów
Statystyka publiczna ma pełne prawo do zadawania pytań zawartych w formularzu spisowym na podstawie Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Informacje zbierane w spisach powszechnych są też wyłączone z obowiązywania przepisów RODO. W przypadku tematów objętych szczególną ochroną (stan zdrowia, wyznanie religijne, związki niesformalizowane) możemy wybrać opcję „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
Warto jednak również i w tych pytaniach podawać
zgodną z rzeczywistością odpowiedź. Te informacje będą w pełni bezpieczne i anonimowe.


3. Nikt nie pozna danych o Tobie
Jednostkowe informacje o Tobie nie będą przekazywane jakiejkolwiek instytucji czy osobie! Wszystkich pracowników statystyki publicznej obowiązuje tajemnica statystyczna, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli dane zostaną przekazane celowo i dla zysku, wtedy kara jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5.
Tajemnica statystyczna jeszcze nigdy w historii nie została złamana! Znane są przypadki, kiedy Prezesi GUS płacili kary za odmowę przekazania danych jednostkowych organom ścigania czy innym urzędom.
To, co jest przekazywane na zewnątrz i udostępniane, to wartości uogólnione w postaci wskaźników, sum i średnich.
Wszystkie informacje pochodzące z NSP 2021 będą zapisane na serwerach zlokalizowanych w Polsce, zaś oprogramowanie spisowe tworzyli wyłącznie pracownicy Centrum Informatyki Statystycznej.


4. Twój udział naprawdę się liczy!
Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co byłoby, gdyby go nie organizowano. Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować decyzje mające wpływ na życie każdego z nas.


5. Spis nie prześwietla Twojego majątku
Nie jest prawdą, że w spisie są pytania o majątek, zarobki, konto bankowe, posiadanie działek, samochodów czy kosztowności. Można to łatwo sprawdzić na stronie https://spis.gov.pl/ w wykazie pytań lub podczas spisu. Informacji spisowych nie da się więc wykorzystać do planowania jakichkolwiek nowych podatków.
Statystyka publiczna nie interesuje się też legalnością pobytu obcokrajowców. Mieszkający w Polsce cudzoziemcy nie mają w związku ze spisem powodów do obaw i powinni wypełnić jak najszybciej ten obowiązek.
Jeśli podczas wywiadu padną pytania o majątek danej osoby lub status pobytu obcokrajowca w Polsce, to znaczy, że rachmistrz przekroczył swoje uprawnienia lub rozmowa jest prowadzona z nieuprawnioną osobą.


6. Spis zajmie Ci tylko 10 minut!
Spis jest naprawdę łatwy! Średnio spokojne wypełnienie formularza zajmuje 10-15 minut. Możesz to zrobić przez komputer, telefon lub podczas bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Pomoże ci w tym rachmistrz lub urzędnik w gminie. Wybierz metodę najlepszą dla siebie:
Internet i formularz na stronie spis.gov.pl
Infolinię 22 729 99 99 i rozmowę z urzędnikiem Urzędu Statystycznego
Punkt spisowy i spisanie się z pomocą urzędnika gminnego
Rozmowę telefoniczną z rachmistrzem spisowym. Rachmistrz dzwoni z nr. 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Bezpośrednią rozmowę z rachmistrzem.
Pamiętaj, że udzielonych i zatwierdzonych odpowiedzi nie można już poprawiać. Dlatego przez te kilka minut spisu skoncentruj się tylko na tym zadaniu.


7. Zaufaj rachmistrzowi – jego zadaniem jest Ci pomóc

Rachmistrzowie to nie oszuści! Ich praca polega na tym, żeby docierać do osób, które z jakichś powodów nie wypełniły obowiązku spisowego i im pomóc.
Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki podszywania się pod rachmistrza i zawsze trzeba zachować ostrożność. Jeśli masz obawy co do rozmowy z rachmistrzem, zweryfikuj jego tożsamość:
- na stronie https://spis.gov.pl/ w zakładce „Sprawdź tożsamość rachmistrza”,
- poprzez infolinię statystyczną pod numerem 22 279 99 99,
- kontaktując się z Gminnym Biurem Spisowym.
Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz liczbę połączeń z tych numerów niektóre telefony mogą wskazywać te numery jako zagrożenie lub spam. Jeśli zadzwoni jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw.
Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to on poprowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.
Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera i Internetu. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie w formie elektronicznej – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.


8. Z rachmistrzem oszczędzisz swój cenny czas
Ze wsparcia rachmistrza powinny też skorzystać te osoby, które cierpią na chroniczny brak wolnego czasu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że pośpiech i niedokładnie czytanie treści pytań na formularzu spisowym są najczęstszą przyczyną pomyłek popełnianych przez mieszkańców przy jego wypełnianiu. W praktyce skutkuje to dodatkowymi telefonami na infolinię spisową i próbą poprawy błędnych zapisów za pośrednictwem konsultanta.
Przeszkolony rachmistrz przeprowadzi nas bezpiecznie przez pytania spisowe, przeczyta je dokładnie wraz z odpowiedziami, wyjaśni wątpliwości, zaznaczy za nas odpowiedzi. Co więcej, odbierając telefon od rachmistrza i spisując się z jego pomocą nie ponosimy kosztu rozmowy. Możemy zatem bez pośpiechu wypełnić formularz i pytać rachmistrza o wszystko, z czym mamy problem.


9. Nie czekaj do września
Nie jest prawdą, że we wrześniu każdy będzie mógł się wygodnie spisać sam lub przez telefon. Może się bowiem okazać, że osób, które zostawiły sobie spis na ostatnią chwilę, jest na tyle dużo, że ograniczona będzie dostępność rachmistrzów i konsultantów telefonicznych. Będzie wprawdzie funkcjonować samospis internetowy, ale w tej opcji nie możemy liczyć na wsparcie rachmistrza i wszystkie wątpliwości będziemy musieli sobie wyjaśnić sami.
Pamiętaj też, że jeśli skontaktuje się z Tobą rachmistrz (osobiście lub telefonicznie), nie możesz mu odmówić i musisz się spisać od razu!


10. Za odmowę spisu grozi Ci nawet 5 tys. zł grzywny!
Ustawa o statystyce publicznej w artykule 57 jasno określa, że kto wbrew obowiązkowi odmawia udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie. Jej wysokość każdorazowo określa sąd w odrębnym postępowaniu administracyjnym i może sięgnąć nawet 5 tys. złotych!

 

Nie bój się spisu! Pamiętaj o najważniejszych zasadach:
1. Bądź świadomym obywatelem i korzystaj z wiarygodnych źródeł
2. Czy spis jest legalny? Czytaj przepisy, a nie opinie anonimów
3. Nikt nie pozna danych o Tobie
4. Twój udział naprawdę się liczy!
5. Spis nie prześwietla Twojego majątku
6. Spis zajmie Ci tylko 10 minut!
7. Zaufaj rachmistrzowi – jego zadaniem jest Ci pomóc
8. Z rachmistrzem oszczędzisz swój cenny czas
9. Nie czekaj do września
10. Za odmowę spisu grozi Ci nawet 5 tys. zł grzywny!

 

✅Lubisz ludzi, kontakt z klientem, społeczności lokalne i domy kultury?

✅Sprawnie posługujesz się komputerem?

✅Niestraszna Ci obsługa kasy fiskalnej?

✅Jesteś osobą skrupulatną i dobrze zorganizowaną?

✅Cechują Cię kreatywność i komunikatywność?

✅Chcesz uczyć się nowych rzeczy i jesteś otwarty na nowe wyzwania?

 

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi TAK i jesteś gotów zacząć pracę na stanowisku pracownika administracyjno – biurowego w nowym i ciekawym miejscu od września 2021 r. to wykonaj pierwszy krok i prześlij swoje CV e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź dostarcz je osobiście do siedziby MDK znajdującej się w Sulejówku przy ul. Bogusławskiego 14A.

 

Ogłoszenie przeznaczone jest wyłącznie dla osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mińsku Mazowieckim.

 

Szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.bip.mdk.sulejowek.pl/50,oferty-pracy

 

Dołącz do naszego zespołu!

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

Gminne punkty spisowe znajdują się w Urzędzie Miasta przy ul. Dworcowej 55 i ul. Reymonta 43 w Sulejówku. 

 

Czynne są w każdy wtorek od 8:00 - 16:00.

 

Pamiętaj, aby wziąć ze sobą swój pesel, a także osób z którymi mieszkasz.

 

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

Narodowy Spis Powszechny Ludności  i Mieszkań 2021

 

Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.

 

 

Mieszkają z Tobą cudzoziemcy lub ich zatrudniasz? Pomóż im!


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to jedyna szansa, by policzyć wszystkich cudzoziemców mieszkających w Polsce. Taka okazja zdarza się raz na 10 lat. Jeśli zatem znamy lub zatrudniamy obcokrajowców, warto im pomóc wypełnić ten obowiązek.
Wbrew pozorom Narodowy Spis Powszechny 2021 obejmuje nie tylko obywateli Polski - obowiązek spisowy dotyczy KAŻDEJ osoby mieszkającej w naszym kraju niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy narodowości. Spisu nie należy się bać – tajemnica statystyczna gwarantuje, że jednostkowe dane dotyczące cudzoziemców oraz ich polskich pracodawców nie będą nikomu udostępniane, nawet w przypadku braku legalności pobyt czy pracy.


Czy meldunek lub jego brak ma znaczenie?
Obowiązkowi spisowemu podlegają wszyscy cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe lub przebywający czasowo. Nie jest przy tym istotne, czy osoby te posiadają zameldowanie w Polsce.
Nie ma powodu do obaw – dane są chronione
Nawet jeśli dana osoba przebywa lub pracuje w Polsce nielegalnie – nie musi się obawiać negatywnych konsekwencji udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Dane spisowe są objęte tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że dane na jej temat nie będą przekazywane innym instytucjom, w tym organom ścigania.
Spokojne mogą być też osoby zatrudniające cudzoziemców, nawet jeśli nie zachowali wymaganych przez prawo procedur. W ich przypadku również obowiązuje tajemnica statystyczna i nie ma możliwości, by informacje dotyczące poszczególnych pracodawców były przekazywane poza statystykę publiczną.

 

Studencka impreza? Przypomnij o spisie!
Do naszego kraju przybywa z zagranicy coraz więcej młodych osób chcących tu studiować. Te osoby również powinny się spisać, o ile przebywały w Polsce w dniu 31 marca (stan wg którego w spisie zbierane są informacje). Jeśli wśród znajomych masz zagranicznych studentów, skorzystaj z nadarzającej się okazji i uświadom ich, że muszą wypełnić ten obowiązek. W przypadku studentów rzadko zdarzają się przypadki nielegalnego pobytu, ale jeśli ktoś boi się podać informacje o sobie, to przypomnij, że informacje zbierane w spisie będą pilnie strzeżone.
Tylko dyplomaci nie muszą się spisać
Z obowiązku spisowego są wyłączeni pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz członkowie ich rodzin. To jedyny wyjątek dotyczący obowiązku spisowego w odniesieniu do cudzoziemców mieszkających w Polsce.


Gdzie szukać informacji w swoim języku?
Znajomych cudzoziemców warto zachęcić do odwiedzenia strony internetowej Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Dostępne są tam materiały informacyjne w różnych wersjach językowych. Jeśli nawet ktoś nie znajdzie informacji w swoim języku, może skorzystać z materiałów przygotowanych w wybranych językach międzynarodowych.
Instrukcja do samospisu internetowego w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim: https://spis.gov.pl/najczesciej-zadawane-pytania/ (dół strony)
Multimedia (angielskie napisy): https://spis.gov.pl/multimedia/
Materiały informacyjne NSP 2021 (m.in. rosyjski, ukraiński, angielski): https://spis.gov.pl/materialy-do-pobrania/

Dlaczego w spisie powszechnym są pytania o mieszkanie?

 

Każdy zdaje sobie sprawę, że mieszkania nie są zwykłym towarem czy dobrem konsumpcyjnym. Warunki, w jakich mieszkamy, mają ogromny wpływ na nasze życie rodzinne i zawodowe. Dlatego informacje o mieszkaniach zbierane były we wszystkich spisach powszechnych w naszym kraju już od 100 lat!

 

Obecnie temat mieszkań, ich cen i dostępności wzbudza wiele emocji. Z tego powodu narasta wiele mitów na temat pytań o mieszkania w spisie powszechnym. Jeśli ktoś podejrzewa, że w ten sposób ktoś zamierza kontrolować jego majątek lub zbiera informacje do podatku katastralnego, to koniecznie powinien przeczytać tekst do końca.

 

Po co komu wiedza o mieszkaniach?

Pełna nazwa spisu – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – pokazuje, jak ważne w spisie jest zbadanie sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Ma ona bowiem ogromne przełożenie na sytuację społeczną oraz demograficzną naszego kraju.

Od sytuacji mieszkaniowej uzależniona jest często decyzja o założeniu lub powiększeniu rodziny. Jest to kwestia nie tylko metrażu, ale też sytuacji własnościowej – brak własnego lokum, może zniechęcać do decyzji o małżeństwie czy dzieciach.

Mieszkanie – a raczej jego lokalizacja – determinuje też życie zawodowe. Jeśli miejsce zamieszkania jest dobrze skomunikowane, położone blisko dużego lokalnego rynku pracy, znacznie łatwiej o atrakcyjne i dopasowane do naszych preferencji zatrudnienie. Łatwiej też planować komunikację publiczną.

Ogólnie znany jest fakt, iż mamy do czynienia z poważnym deficytem mieszkań – dzięki spisowi powszechnemu mamy możliwość dokładnie poznać jego skalę, a także miasta i gminy, w których ten problem jest szczególnie odczuwalny.

 

Pytanie o powierzchnię mieszkania

Celem pytania o powierzchnię mieszkania nie jest poznanie jego wartości, która zależy od wielu innych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o zbadanie warunków, w jakich mieszkają Polacy. Przykładowo 30-metrowe mieszkanie dla jednej osoby może być względnie komfortowe, dla 5-osobowej rodziny będzie zdecydowanie za ciasne.

 

Spis a podatek katastralny

W wielu internetowych wypowiedziach pojawia się temat rzekomego związku spisu powszechnego i planów wprowadzenia podatku katastralnego. Łączenie tych dwóch wątków nie ma jednak żadnego racjonalnego uzasadnienia. W formularzu spisowym NIE MA PYTAŃ O WSZYSTKIE POSIADANE NIERUCHOMOŚCI ANI O ICH WARTOŚĆ. Pytanie spisowe na temat własności dotyczy jedynie mieszkania, w którym mieszkamy. Celem tego pytania nie jest badanie majątku Polaków, tylko sprawdzenie, jak wiele osób i rodzin mieszka we własnych mieszkaniach.

 

Warto też pamiętać, że stan prawny nieruchomości (w tym kwestie własności) jest precyzyjnie opisany w księgach wieczystych. Jeśli ktoś zatem myśli, że podatek katastralny byłby kiedykolwiek wprowadzony, to głównym źródłem informacji o właścicielach nieruchomości byłyby właśnie księgi wieczyste, a nie, dość oszczędne w tym zakresie, dane spisowe. Należy podkreślić, że wszystkie zbierane informacje są CHRONIONE TAJEMNICĄ STATYSTYCZNĄ – więc nie ma możliwości, by informacje dotyczące pojedynczych mieszkań czy nieruchomości były przekazywane poza statystykę publiczną.

 

Ze względu na duże znaczenie, pytania o mieszkanie były we wszystkich spisach powszechnych od 1921 roku. Nie jest to temat nowy. Nie ma zatem żadnego powodu do obaw i zwlekania ze spisem do września. W razie wątpliwości co do pytań dotyczących naszego mieszkania, warto zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Sulejówku na Skwerze Powstańców Warszawy odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów sprzed 77 lat. Zgromadzeni przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Krajowej Harcerskiego Batalionu po raz kolejny zatrzymali się w zadumie, aby uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944 roku. W intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych powstańców odbyła się Msza Św., wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów. Uroczystości zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni powstańczych. 

 

 

IMG_7897.jpgIMG_7899.jpgIMG_7901.jpgIMG_7910.jpgIMG_7917.jpgIMG_7922.jpgIMG_7923.jpgIMG_7924.jpgIMG_7927.jpgIMG_7936.jpgIMG_7938.jpgIMG_7939.jpgIMG_7943.jpgIMG_7949.jpgIMG_7950.jpgIMG_7952.jpgIMG_7957.jpgIMG_7971.jpgIMG_7972.jpgIMG_7974.jpgIMG_7979.jpgIMG_7984.jpgIMG_7986.jpgIMG_7995.jpgIMG_7998.jpgIMG_8014.jpgIMG_8021.jpgIMG_8036.jpgIMG_8061.jpgIMG_8073.jpgIMG_8089.jpgIMG_8090.jpgIMG_8093.jpgIMG_8097.jpgIMG_8102.jpgIMG_8106.jpgIMG_8116.jpgIMG_8127.jpgIMG_8129.jpgIMG_8135.jpgIMG_8145.jpgIMG_8149.jpgIMG_8154.jpgIMG_8163.jpgIMG_8168.jpgIMG_8177.jpgIMG_8180.jpgIMG_8186.jpgIMG_8194.jpgIMG_8198.jpgIMG_8204.jpgIMG_8206.jpgIMG_8206__kopia.jpgIMG_8208.jpgIMG_8208__kopia.jpgIMG_8211.jpgIMG_8211__kopia.jpgIMG_8217.jpgIMG_8217__kopia.jpgIMG_8219.jpgIMG_8222.jpgIMG_8226.jpgIMG_8232.jpgIMG_8238.jpgIMG_8247.jpgIMG_8254.jpgIMG_8262.jpgIMG_8271.jpgIMG_8280.jpgIMG_8289.jpgIMG_8303.jpgIMG_8350.jpgIMG_8351.jpgIMG_20210801_163117.jpgIMG_20210801_163130.jpgIMG_20210801_163155.jpgIMG_20210801_163216.jpgIMG_20210801_163329.jpgIMG_20210801_163348.jpgIMG_20210801_163351.jpgIMG_20210801_182358.jpgIMG_20210801_182401.jpgIMG_20210801_184012.jpgIMG_20210801_184705.jpgIMG_20210801_184808.jpgIMG_20210801_184826.jpgIMG_20210801_184835.jpgIMG_20210801_185548.jpg

Szanowni Państwo,

od 9 sierpnia 2021 r. zapraszamy do składania zgłoszeń na tydzień otwarty w Miejskim Domu Kultury. Tydzień otwarty realizowany jest zgodnie z planem zajęć RKO 2021-2022 - Aktualny plan zajęć w MDK. Aby zapisać się na zajęcia realizowane w ramach tygodnia otwartego wystarczy wypełnić właściwy formularz.

 

Jeśli jesteście już pewni udziału w zajęciach i pragniecie wypełnić kartę zgłoszenia na zajęcia umożliwiającą uczestnictwo w nich od września 2021 r. do końca maja 2022 r. prosimy o złożenie jej w sekretariacie MDK ul. Bogusławskiego 14A w Sulejówku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00.

 

Zajęcia realizowane w ramach planu zajęć są odpłatne, jednak w tygodniu otwartym zapraszamy do bezpłatnego sprawdzenia naszej oferty. Szczegółowy cennik znajduje się tu >>>

Szanowni Państwo, miło jest nam poinformować, że po przerwie wraca do nas instruktorka studia piosenki Zana Zu!

 

Studio piosenki to miejsce przeznaczone dla każdej osoby, która zarówno chce doskonalić swój warsztat, jak i osób, które pragną śpiewać, ale do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił. Zajęcia odbywają się w małych, 3-4 osobowych grupach. Obejmują ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, emisyjne oraz indywidualną pracę nad utworem, podczas której dużo uwagi poświęcone jest emocjom, prawidłowej postawie oraz interpretacji utworów. 

 

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas licznych koncertów i występów scenicznych organizowanych przez MDK.

 

Wszyscy uczestnicy będą mieli również możliwość nagrania utworu w profesjonalnym studiu nagraniowym pod okiem realizatora i nauczyciela śpiewu!

 

Termin zajęć: 
środy 

14:00 dorośli
16:00 dzieci 7-10 lat
17:00 młodzież 11 - 14 lat
18:00 młodzież 15 -18 lat
19:00 dorośli

 

Zana Zu – wokalistka, nauczycielka śpiewu, muzykoterapeutka. Od zawsze wiedziała, że chce i będzie śpiewać. Zaczęła w Zespole Gawęda, potem pobierała prywatne lekcje gry na pianinie, a po dwóch latach dostała się awansem do trzeciej klasy szkoły muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej i szkoły wokalnej im. Jerzego Wasowskiego, zdecydowała się pracować z dziećmi i młodzieżą. Jako instruktor brała udział w projektach edukacyjnych w ognisku musicalowym i domach kultury. Uczestniczyła też w organizacji Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych dzieci i młodzieży FOSA w Warszawie, współtworzyła program i materiały dydaktyczne dla pracowni muzyki w MIDI Centrum w Suwałkach oraz prowadziła warsztaty dla laureatów ORLEN Olimpiady. Muzyka to dla niej pasja, a nie wyścigi. Właśnie dlatego sama wymyśla i komponuje swoje utwory, bo to daje jej największą radość. Obecnie pracuje nad autorską płytą.

 

We wrześniu rusza w MDK


Eksperymentalna Pracownia Drobnych Form Teatralnych
czyli
inna niż dotychczas formuła pracy z młodzieżą poprzez teatr, mająca na celu rozwój naturalnego potencjału twórczego dziecka oraz niestandardowe podejście do teatru i spektaklu.

 

– zamiast używać gotowych scenariuszy – tworzymy je sami
– zamiast uczyć się ról – wcielamy się w postaci
– zamiast pracować nad efektem końcowym – bawimy się formą
– zamiast naśladować – szukamy własnych dróg

 

W ramach całorocznej pracy przewidujemy trzy krótkie pokazy warsztatowe, podsumowujące każdą z trzech części zajęć:
1. teatr ruchu
2. ożywianie obrazów
3. zabawa dźwiękiem i muzyką.

 

Termin: poniedziałki, godz. 18:00

 

W ramach zajęć przewidziane są spotkania z instruktorami nieteatralnych dziedzin, by poszerzać perspektywę o wiedzę i doświadczenie pochodzące z obszarów innych niż teatr, ale przydatnych przy realizacji małej formy. W programie zajęć wizyta w kulisach teatru i spotkanie z realizatorami spektaklu!

 

Nie musisz mieć zdolności aktorskich. Jeśli lubisz kreatywną zabawę z ruchem, dźwiękiem, przestrzenią, światłem, jeśli sprawia ci przyjemność używanie wyobraźni – to są zajęcia dla ciebie. Czas trwania zajęć to 2 godziny lekcyjne!

 

Zapraszamy!!!

Kultura na start!

 

Szanowni Państwo, w poniedziałek 9 sierpnia 2021 r. ruszają zapisy na tydzień otwarty w MDK, od 30 sierpnia do 4 września br. będzie można bezpłatnie zapoznać się z ofertą Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku. Zapisy na tydzień otwarty prowadzone są przez Internet lub w sekretariacie MDK. Jeśli nasze zajęcia przypadną Wam do gustu i będziecie chcieli je kontynuować poprosimy o złożenie deklaracji uczestnictwa w zajęciach w wersji papierowej.

Naszych stałych bywalców i osoby w 100% pewne, że będą chciały skorzystać z naszej oferty zachęcamy do składania deklaracji uczestnictwa w zajęciach na sezon 2021/2022 już od 9 sierpnia.

Wzór deklaracji dostępny jest na naszej stronie.

 

Nowości w ofercie MDK

 

Z każdym rokiem staramy się rozwinąć ofertę zajęć kulturalnych, w ubiegłych latach znacząco rozbudowaliśmy ofertę dla dzieci, młodzieży i seniorów, w tym roku zwiększamy ilość zajęć dla dorosłych! Będą one odbywały się tradycyjnie wieczorami, ale również mamy ofertę dla osób które chcą zagospodarować godziny okołopołudniowe!

· Kuferek rozmaitości - warsztaty rękodzielnicze dla osób dorosłych, instruktor: Małgorzata Szostakiewicz (czas zajęć: 2 godziny), poniedziałki 10:00 – 11:30

· Rękodzieło dla dorosłych | instruktor: Kamila Trochimiak (czas zajęć: 2 godziny), wtorki 19:00 – 20:30

· Rysunek i malarstwo (pow. 16 lat), instruktor: Kamila Trochimiak, środy 18:00-19:30

· Joga (dorośli), instruktor: Beata Pietruszka, poniedziałki 20:00 – 20:45 

· Taniec towarzyski (dorośli), instruktor: Hanna Mikulska, czwartki 19:00-19:45

· Taniec dla Pań (dorośli), instruktor: Hanna Mikulska, czwartki 20:00-20:45

· Szachy dla dorosłych, instruktor: Ryszard Cegłowski, wtorki 19:00 – 19:45

· Studio piosenki (dorośli), instruktor: Zana Zu, środy 14:00-14:45

· Studio piosenki (dorośli), instruktor: Zana Zu, środy 19:00-19:45

· Nauka gry na akordeonie – zajęcia grupowe, instruktor: Robert Lipka, środy 18:00-19:45

· Zajęcia teatralne dla dorosłych, instruktor: Mirosław Kulesza, środy 20:00 – 22:00

· Warsztaty fotograficzne, instruktor: Krystian Herncisz, piątki 19:00-20:30

· Amatorski Klub Brydżowy organizowany przy współpracy z Polskim Związkiem Brydża Sportowego, piątki 19:00-20:30

Jednocześnie zachęcamy osoby dorosłe do przystępowania do naszych zespołów Orkiestry Dętej „Akord” i Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek. Wielu muzyków i śpiewaczy przystępowało do pracy w zespole nie posiadając żadnych umiejętności, dzisiaj stanowią ich trzon!

 

Nowości dla dzieci i młodzieży

W tym sezonie mamy dwie nowości dla dzieci i młodzieży. Polecamy „Eksperymentalną Pracownię Drobnych Form Teatralnych”, dzięki której uczestnicy samodzielnie będą tworzyć spektakle! Nowoczesne podejście do teatru, atrakcyjna forma, dwie godziny zajęć gwarantują trzy premiery w roku! Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia zwane „Gordonkami”, to zajęcia umuzykalniające dla małych dzieci. Tego typu zajęcia proponowane są dla maluchów począwszy od wieku niemowlęcego aż do przedszkolnego.

· Eksperymentalna Pracownia Drobnych Form Teatralnych, instruktor: Wioletta Witkowska, poniedziałek 16:00 - 17:30
· Zajęcia dla mam z dziećmi - Gordonki, instruktor: Magdalena Nejbauer i Małgorzata Kożuchowska- Panek, wtorek 11:30-12:15

 

Serdecznie zapraszamy!

Drodzy Seniorzy!

Dla Was również przygotowaliśmy nowości w ofercie kulturalnej MDK.

 

Zajęcia jakie Państwu oferujemy od września to:

- warsztaty rękodzielnicze
- język angielski
- nauka gry w szachy
- zajęcia ruchowe przy muzyce
- zajęcia komputerowe dla seniorów
- Młodzieżówka z Sulejówka
- zajęcia teatralne
- warsztaty fotograficzne
- brydż sportowy

Serdecznie zapraszamy!

Dziś zdradzamy Wam jakie zajęcia czekają na dzieci od września w MDK!

 

- Eksperymentalna pracownia drobnych form teatralnych
- Gordonki – zajęcia dla mam z dziećmI
- nauka gry na gitarze
- nauka gry w szachy
- ceramika i rzeźby
- młody artysta
- młody odkrywca
- studio piosenki
- młody konstruktor
- rysunek i malarstwo
- balet
- zajęcia taneczne dla dzieci
- warsztaty fotograficzne

 

Śledźcie naszą ofertę kulturalną, bowiem szczegóły już niebawem!

 

Witajcie!

Mimo, że lato w pełni i mamy środek wakacji to my nie odpoczywamy i prężnie pracujemy nad nową ofertę zajęć dla dzieci, dorosłych i seniorów!

W tym roku szczególnie dużo nowości przygotowaliśmy dla dorosłych. Tak aby zagospodarować zarówno Wasze wieczory jak i godziny przedpołudniowe!

 

Pojawią się zajęcia takie jak:

  • kuferek rozmaitości
  • rękodzieło dla dorosłych
  • rysunek i malarstwo
  • joga
  • studio piosenki
  • taniec towarzyski
  • taniec dla pań
  • nauka gry na akordeonie
  • nauka gry na instrumentach dętych
  • zajęcia teatralne
  • warsztaty fotograficzne
  • szachy
  • brydż sportowy

A co dokładnie kryje się pod tymi nazwami? Dowiecie się już 2 sierpnia, kiedy to będzie premiera oferty MDK!

Uwaga!

Od 4 października dodajemy nowy termin Kuferka Rozmaitości. Zajęcia zostaną zorganizowane w poniedziałki o godzinie 18:00! Jest to oferta skierowana do młodzieży i osób dorosłych aktywnych zawodowo. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie udziału. Liczba miejsc jest ograniczona! Czas zajęć 2 godziny. 

***

W zbliżającym się sezonie „Kuferek Rozmaitości” zaprasza chętnych do wzajemnej współpracy, wymiany doświadczeń i pomysłów oraz czynnego uczestnictwa w zajęciach rękodzielniczych.

 

To co wyczarujemy:

- makramowe zawieszki nie tylko do kwiatów
- łapacze snów
- ceramiczne talerzyki
- podstawki z płaskorzeźbą
- małe formy rzeźbiarskie własnoręcznie ukształtowane z gliny, które na pewno wykorzystasz do dekoracji domu

 

Robótki na drutach, szydełku, i okolicznościowe prace florystyczne czy papieroplastyczne będą także miłym akcentem lub upominkiem świątecznym.

 

 Zajęcia poprowadzi: Małgorzata Szostakiewicz  

Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Pedagog. Prowadzi szkolenia i warsztaty. Od kilku lat zajmuje się głównie ceramiką artystyczną i edukacją w tym zakresie.
Swoje prace ( malarstwo olejne) prezentowała w Lublinie, (batiki) w Bourg-la-Reine we Francji i Sulejówku, (rzeźbę ceramiczną) w Helsinkach i różnych ośrodkach w Polsce: na zamku w Sierakowie, w Poznańskiej Palmiarni, na zamku Książ, w Galerii Plakatu na Rozdrożu i Muzeum Przemysłu w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem , w muzeum w Opatówku i Galerii Oranżeria w Radzyniu Podlaskim. Jest członkiem Grupy ceramików Ckwadrat i Związku Ceramików Polskich.

 

 Zapewniamy przyjazną, twórczą atmosferę i relaks dla duszy.

 



 


Ciepły wieczór, muzyka na żywo, parkiet i dobra zabawa !

 

W tych kilku słowach można opisać to co działo się 24 lipca w ogrodzie Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku na „Potańcówce” !

 

W ten sobotni wieczór pogoda była wyjątkowo letnia, było ciepło i przyjemnie. Kto był na potańcówce ten dobrze się bawił, nie zabrakło tańców i szalonej zabawy! Atmosfera była niezwykle pozytywna, a uśmiechy nie schodziły bawiącym się z twarzy, co można zaobserwować na zamieszczonych zdjęciach!

 

Bardzo dziękujemy za występ "Młodzieżówce z Sulejówka", zespołowi "Cała Praga Śpiewa", jak również orkiestrze, która pięknie przygrywała do tańca.

 

Dziękujemy również Państwu, za to że byliście z nami w ten wyjątkowy wieczór!

 



Od 12 lipca w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku można obejrzeć wystawę outdoorową prac uczestników warsztatów fotograficznych. Warsztaty odbyły się w ramach Festiwalu Zofiówka w dniach 3 - 7 czerwca 2021 r.. Uczestnicy w ramach części praktycznej warsztatów fotografowali architekturę, krajobrazy, przyrodę. Zajęli się również fotografią uliczną, artystyczną i portretami. Efekty ich pracy możemy podziwiać na wystawie plenerowej.
Godziny otwarcia wystawy w lipcu:
✔️ poniedziałek, godz. 8:00-16:00,
✔️ wtorki, godz. 8:00-18:00,
✔️ środa, godz. 8:00-20:00,
✔️ czwartek, godz. 8:00-18:00,
✔️ piątek, godz. 8:00-20:00,
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
 
 
 

Centralny Dom Technologii wraz z Miejskim Domem Kultury w Sulejówku zaprasza na bezpłatne zajęcia z obsługi komputera "Cyfrowi Debiutanci - oswajamy technologie"

 

  • Masz skończone 60 lat?
  • Chcesz poznać podstawy obsługi komputera i smartfona?
  • Umieć bezpiecznie poruszać się w Internecie?
  • Móc korzystać z przydatnych aplikacji?

Zapisz się na 2-dniowe warsztaty podczas których w małych grupach zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności. 

 

Warsztaty odbędą się 9 i 10 sierpnia 2021 r. w siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku,
przy ul. Bogusławskiego 14A od godz. 10:00 - 13:00.

 

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz, który jest dostępny w siedzibie MDK.
Można się również zapisać telefonicznie pod numerem telefonu 694813219.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program szkolenia:

I dzień

Jak obsługiwać komputer?

  • Rodzaje sprzętu i różnice pomiędzy nimi
  • Omówienie popularnych urządzeń podłączanych do komputerów
  • Konfiguracja i użytkowanie komputera
  • Sposoby nawigacji po pulpicie i folderach. Poznanie podstawowych programów.
  • Podłączenie komputera do sieci Internet i wyszukiwanie informacji

Jak obsługiwać smartfon?

  • Systemy operacyjne
  • Podstawowe funkcje smartfonów - telefon, aparat, Internet, aplikacje
  • Nawigacja, konfiguracja i użytkowanie smartfona
  • Sieci internetowe - korzystanie z Internetu i rozwiązywanie problemów
  • Prezentacja użytecznych aplikacji

II dzień

Jak komunikować się zdalnie?

  • Popularne aplikacje, nadawanie uprawnień, wyszukiwania kontaktów, pisanie i odbieranie wiadomości oraz wykonywanie połączeń audio-video
  • Spotkania zdalne: włączanie i wyłączanie kamery mikrofonu, ustawienie sprzętu i udostępnianie ekranu

Jak być bezpiecznym w sieci?

  • Tworzenie oraz przechowywania bezpiecznych haseł
  • Obrona przed phishingiem
  • Oprogramowanie antywirusowe, prywatność w sieci

W razie potrzeby oferowane są także indywidualne konsultacje technologiczne we wtorki i czwartki od 13:30 - 14:30 pod numerem telefonu 694813219.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025. Projekty dofinansowane z budżetu państwa

Więcej informacji o Projekcie:

www.fundacjapfr.pl/cyfrowi_debiutanci

Serdecznie zapraszamy!

 

Nie czekaj do września, spisz się już teraz!


Lubisz załatwiać sprawy przez Internet? Czy wolisz dzwonić i ustalać wszystko telefonicznie? A może najwyżej stawiasz osobisty kontakt i bezpośrednią rozmowę? Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób, aby wypełnić obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Najważniejsze, aby zrobić to szybko i nie narażać się na karę grzywny.


Rachmistrzowie spisowi dość często spotykają się z odmową od osób, które twierdzą, że mają na to czas do 30 września. Jest to rzeczywiście termin końcowy NSP 2021, ale kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą.
Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.


Internet - szybko, wygodnie i od ręki
Podstawową metodą spisową jest formularz online dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Aplikacja działa 24 godziny na dobę, od momentu pierwszego logowania mamy 14 dni na dokończenie spisu. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem.


Zadzwoń i spisz się!
Samospis przez telefon to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Z tej możliwości powinny też skorzystać osoby, które rozpoczęły spis samodzielnie przez Internet, nie dokończyły formularza, minęło już 14 dni od momentu logowania i ponowny dostęp do aplikacji spisowej został zablokowany. Wystarczy wybrać numer infolinii spisowej 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis lub dokończyć pytania w zablokowanym formularzu.


Czekają na Ciebie w urzędzie miasta/gminy
Przewidziano również możliwość spisania się w urzędzie gminy/miasta. W każdej gminie i mieście w Polsce funkcjonuje stanowisko spisowe, a wsparciem służy przeszkolony pracownik urzędu. Na wizytę warto się wcześniej umówi
telefonicznie. W okresie letnim wiele gmin organizuje też mobilne punkty spisowe m.in. w parkach, na osiedlach czy imprezach plenerowych, zamieszczając informacje o takich działaniach (termin i miejsce) na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.


Rachmistrzowie przychodzą i dzwonią, aby pomóc
Rachmistrzowie spisowi pracują w terenie i telefonicznie. Ta metoda spisu jest skierowana przede wszystkim do dwóch grup mieszkańców. Pierwszą są osoby przyzwyczajone do tradycyjnej formy spisu, czyli bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Takich osób jest wciąż sporo, dlatego mimo szybko postępującej informatyzacji, rachmistrzowie pozostają istotnym elementem spisów powszechnych w Polsce.
Druga grupa, dla której rachmistrzowie będą stanowić cenną pomoc, to wszystkie osoby, które przekładają spis w nieskończoność. Powinny skorzystać z tej okazji i z pomocą rachmistrza wywiązać się wreszcie z tego obowiązku.


Czekanie może kosztować nawet 5 tys. zł!
Dlaczego tak ważne jest, aby spisać się jak najszybciej i nie czekać z tym do ostatniego dnia spisu? Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełniamy wykroczenie. A to może oznaczać grzywnę - jej wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. złotych. Również odmowa udzielona rachmistrzowi jest traktowana jako niewywiązanie się z obowiązku spisowego, dlatego nie warto zwlekać. Do wyboru mamy kilka metod spisowych. Wybierzmy odpowiednią dla siebie, spiszmy się i w spokoju cieszmy letnim wypoczynkiem.

Chcesz prowadzić zajęcia w MDK? Czekamy na Twoją ofertę!

 

Masz pomysł na poszerzenie oferty zajęć stałych i cyklicznych?
Twoja oferta różni się od oferty stałej MDK, jest oryginalna i jesteś pewien, że zainteresuje mieszkańców Sulejówka?
Jesteś animatorem, instruktorem, pasjonatem?


Jeśli odpowiedź, na wszystkie powyższe pytania brzmi „tak”, to czekamy właśnie na Ciebie!

 

Pomimo tego, że mamy bogatą ofertę zajęć stałych, chętnie przyjmiemy do naszego zespołu instruktorów pełnych pasji i pomysłów! Chcemy, aby każdy w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku mógł znaleźć ciekawe zajęcia, dlatego jesteśmy otwarci na Wasze pomysły!


Oferty prosimy przesyłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dołącz do naszego zespołu!

 

Półmetek spisu - zaczyna się wyścig z czasem


Miłośnicy piłki nożnej wiedzą, że druga połowa meczu jest znacznie ważniejsza i bardziej emocjonująca. Podobnie jest z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Druga połowa NSP 2021 (lipiec-wrzesień) będzie czasem bardzo intensywnych starań o pełny stuprocentowy wynik. Wciąż bowiem obowiązku spisowego nie wypełniło niespełna 60% mieszkańców Mazowsza.


Na tle mieszkańców kraju mamy pewne powody do zadowolenia z naszej postawy. Obowiązek spisowy wypełniło ponad 2 miliony mieszkańców, a z odsetkiem spisanych osób na poziomie ponad 40%, Mazowsze zajmuje pozycję wicelidera – lepsze jest tylko znacznie mniejsze województwo opolskie. 


Najlepsze wyniki w małych gminach
Na początku NSP 2021, gdy funkcjonował tylko samospis internetowy i telefoniczny, najbardziej aktywne były duże miasta oraz gminy z metropolii warszawskiej. Gdy pracę rozpoczęli rachmistrzowie, do walki o czołowe miejsca z powodzeniem włączyły się mniejsze gminy. Na koniec czerwca pierwszą najlepszą trójkę Mazowsza stanowiły gminy wiejskie: Młynarze (powiat makowski), gdzie spisało się 83% mieszkańców, Jabłonna Lacka (powiat sokołowski) 82% oraz Czernice Borowe (powiat przasnyski) i Rzewnie (powiat makowski) po 76%.
Wśród dużych miast Mazowsza zdecydowanie najlepszym wynikiem może się pochwalić Warszawa (44%). W tej grupie – z wyjątkiem stolicy – odsetek spisanych osób jest generalnie nieco niższy niż średnia wojewódzka: w Siedlcach było to 39%, w Radomiu i Ostrołęce 37%, zaś w Płocku 35%.


Samospis internetowy najpopularniejszy
Podstawową i najpopularniejszą metodą udziału jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Nie powinno to dziwić, bo jest to metoda obowiązkowa, ale też najwygodniejsza.
Z internetowej aplikacji spisowej skorzystało na Mazowszu ponad 1,5 mln mieszkańców, czyli 70% spisanych dotychczas osób. Najczęściej z tej metody korzystali mieszkańcy Ząbek, Lesznowoli i Warszawy (po około 40%).


Niedoceniony samospis telefoniczny
Równolegle z samospisem internetowym działa samospis telefoniczny za pośrednictwem infolinii statystycznej (nr 22 279 99 99). Choć jest prawie tak samo wygodny jak aplikacja internetowa, to cieszy się popularnością głównie wśród osób starszych. W gronie spisanych osób tę metodę wybrało 6% mieszkańców Mazowsza.


Rachmistrzowie dają radę!
Wkład rachmistrzów w prace spisowe pozostaje niezwykle istotny, zwłaszcza w mniejszych gminach.
Początkowo rachmistrzowie kontaktowali się tylko telefonicznie. Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej od czerwca trwają wywiady bezpośrednie. Jak dotąd rachmistrzowie terenowi spisali ponad 23% mieszkańców województwa mazowieckiego. Oznacza to, że co piąty spisany jak dotąd mieszkaniec Mazowsza to efekt pracy rachmistrzów terenowych. Najbardziej aktywni byli oni w gminach: Jabłonna Lacka – spisali tu 70% mieszkańców, Młynarze – 64% oraz Czernice Borowe i Rusinów – po 60%.
Gramy do końcowego gwizdka!
Ostatnie trzy miesiące NSP 2021 będą czasem wytężonych starań o każdy pojedynczy wypełniony formularz spisowy. Osoby, które nie wypełniły obowiązku spisowego, powinny to jak najszybciej nadrobić pamiętając, że biorąc udział w spisie mają wpływ na przyszłość swoją i swoich bliskich. Dane spisowe będą bowiem wykorzystywane przez kolejnych 10 lat m.in. przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie dróg, szkół, przedszkoli, bibliotek, dostępności do wielu usług publicznych, czy podziale środków na lokalne inwestycje.
Jeśli z kimś skontaktuje się rachmistrz, należy się zgodzić na rozmowę i od razu spisać. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest udzielnie nam pomocy i wsparcia w wypełnianiu formularza. Nie warto czekać z udziałem w spisie do końca września. Zrób to jak najszybciej i miej spokojne wakacje oraz poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.


Dlatego nie czekaj – poczuj się częścią drużyny „Mazowsze” i spisz się już teraz!

Nakręć film o spisie i wygrywaj!


Taka historia zdarza się raz na 10 lat! Przygotuj krótki maksymalnie dwuminutowy film zachęcający do udziału w spisie powszechnym. Masz szanse na atrakcyjne nagrody, w tym telewizyjną emisję Twojego dzieła!
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to dla każdego z nas dobra okazja do zastanowienia się nad naszym życiem: sięgnięcia do wspomnień z przeszłości, ale też snucia planów na najbliższe lata. To także moment refleksji, nie tylko nad naszą przyszłością, ale również naszego kraju oraz miejsca, w którym mieszkamy: naszej gminy, miasta lub wsi. To właśnie w oparciu o dane przekazywane w spisie będą podejmowane decyzje dotyczące przyszłości i rozwoju Twojej miejscowości, mające w konsekwencji wpływ m.in. na jakość Twojego życia. Dlatego spis jest tak ważny i należy wziąć w nim udział!


Na czym polega konkurs?
Wystarczy telefon, tablet lub kamera i…dobry pomysł! Zadanie konkursowe polega na wykonaniu filmu za pomocą dowolnego urządzenia, w dowolnej technice, który w sposób oryginalny, kreatywny, ciekawy i przyciągający uwagę odbiorcy będzie zachęcać do udziału w NSP 2021. Dopuszczalna jest każda forma artystyczna, np. film, teledysk, reportaż, animacja, itp.
Długość filmu nie może przekroczyć 2 minut, zaś jego wielkość 500 MB. Maksymalna jakość nagrania: Full HD.


Kto może wziąć udział?
Konkurs jest organizowany dla ogółu społeczeństwa bez ograniczeń wiekowych.


Jak się zgłosić?
Wystarczy wypełnić formularz internetowy na stronie: https://warszawa.stat.gov.pl, zapoznać się z regulaminem i załącznikami oraz zaakceptować ich treść. Przez ten sam formularz można w prosty sposób zapisać plik filmowy. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca 2021 roku.


Jakie są nagrody?
Zwycięski film poznamy 12 sierpnia. Zostanie on wyemitowany na antenie TVP3 Warszawa oraz na kontach w mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) Urzędu Statystycznego w Warszawie i Telewizji Polskiej. Laureaci konkursu mogą liczyć na następujące nagrody rzeczowe: dysk twardy 1 TB, markowy głośnik i słuchawki bezprzewodowe, Power Bank VIP, myszka bezprzewodowa na Bluetooth, ładowarka indukcyjna oraz atrakcyjny zestaw upominków promujących NSP 2021.
Pozwól zadziałać swojej wyobraźni! Planem filmowym może być całe Twoje otoczenie: dom, gmina, miasto czy wieś. Najważniejsze, by po Twoim filmie każdy chciał się spisać!