Kreatywna sobota - transmisja online

Już 15.05.2021 r. o godzinie 14:00!



Już w najbliższą sobotę będzie niebywała okazja do stworzenia nietuzinkowych i wyjątkowych wiosennych bukietów! Na familijne warsztaty kreatywne zapraszają Hania i Kamila Trochimiak. 






 

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język. Migowy.

Więcej o wydarzeniu Kreatywna sobota - online oraz link do transmisji <<Kliknij>>

 

Kulisy kultury to program publicystyczno-informacyjny poświęcony wydarzeniom kulturalnym w Sulejówku i nie tylko. Z nowej, rozszerzonej formuły programu dowiesz się jakie ważne wydarzenia kulturalne miały miejsce w Sulejówku, a jakie są planowane. Poznasz ciekawych ludzi i to czym się zajmują oraz ciekawe miejsca związane z kulturą. Nie zabraknie informacji o ciekawych publikacjach książkowych i płytowych oraz recenzji i dyskusji. A to wszystko w 30 – 40 minutowym programie, okraszonym relacjami, reportażami i wywiadami.

Termin: 3 czerwca 2021 roku, godzina 21:00

 

 


Aneta Sapilak – zawodowy muzyk [wiolonczelistka] i manager muzyczny. Organizatorka koncertów artystów scen polskich [m.in. Marii Pomianowskiej, Grażyny Auguścik, zespołu Bester Quartet, Niki Lubowicz] oraz wielu wydarzeń muzycznych o charakterze charytatywnym. [Jubileusze, wieczory poezji]. W latach 1989-1994 – nauczyciel muzyki w klasie wiolonczeli w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Od roku 1995 – przez 18 lat pełniła funkcję specjalisty ds. finansowo-administracyjnych w Trakon Sp. z o.o. zajmując się jednocześnie organizowaniem imprez firmowych o różnym charakterze (koncerty, jubileusze, wyjazdy integracyjne). W latach 2013-2017 Wiceprezes Domu Wydawniczego For Tune, w którym była odpowiedzialna za produkcję ponad stu płyt artystów sceny polskiej i zagranicznej oraz sprawy finansowo-organizacyjne spółki jak również za zorganizowanie koncertów wielkopostnych [dofinansowanych ze środków MKiDN.. Jest współwłaścicielką Agencji Artystycznej ArtHorse Sp. z o.o. specjalizującej się w organizacji koncertów i spektakli oraz pracownikiem Działu Księgowości oraz współpracownikiem Działu Programów Lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Michał Śmigielski – dyrygent, muzykolog, animator kultury. Ukończył Muzykologię Teoretyczną i Stosowaną w UKSW (dyplom z wyróżnieniem) oraz Dyrygenturę Chóralną w UMFC (dyplom z wyróżnieniem) Jest dyrygentem i współzałożycielem UNPLUGGED ORCHESTRA. Współpracował ze Stanem Borysem i Mariuszem Dubrawskim. Pracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestra Symfoniczna Studentów UMFC, Chór Katedry Warszawsko Praskiej „Musica Sacra”, Chór WUM, Chór Kameralny MTM. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Podkarpackiej imienia Artura Malawskiego w Rzeszowie, w sali koncertowej i studiu S1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w Mazowieckim Centrum Kultury. Jest dyrygentem chóru „Cantate Domino”, Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek oraz Chóru Miasta i Gminy Mrozy. Jest autorem audycji edukacyjnej dla dzieci "Kim jest dyrygent". Skomponował muzykę do filmu „Wesoła-rozmowy i widoki” i „Suita sentymentalna” oraz spektakli teatralnych dla dzieci „Krzywa bajka” i „Stacja Sulejówek”. Od 2015 roku działa także jako animator kultury pracując w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku.


Rachmistrz telefoniczny – o co zapyta i czy można odmówić rozmowy?

 

Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.

 

Pytania wyłącznie z formularza spisowego

W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.

Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

 

Czy można odmówić rachmistrzowi?

W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.

 

Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).
Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.

 

Trwają też inne badania statystyczne

Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu.

Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej: https://warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe/

Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.

 

Dzwoni rachmistrz? Sprawdź jego tożsamość i się spisz!

 

Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

 

W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.

 

Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

 

Od czego rozpocznie się rozmowa?

Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

 

Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:
- na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,
- poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.

Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

 

Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

 

Warszawska Opera Kameralna pragnie zaprosić na specjalną Galę Mozart Night, która zainauguruje 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie. Gala odbędzie się w piątek 07.05.2021r. o godzinie 19.00. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, udział w tegorocznej Gali będzie dostępny tylko poprzez streaming online. Klikając w KUP BILET lub odwiedzając stronę internetową Warszawskiej Opery Kameralnej, należy wykupić dostęp za 1zł, który uprawnia do śledzenia wydarzenia internetowo.

 

Pogram Gali składać się będzie z dwuczęściowego show mozartowskiego, w którym – jak w szekspirowskim Śnie nocy letniej – mylą się kochankowie, pojawią się niezapowiedziani goście, dochodzi do zaskakujących ,,qui pro quo’’. Podstawą fabularną jest opera Così fan turre, ale w trakcie tej przedziwnej i przepięknej nocy usłyszymy również fragmenty z Don Giovanniego, Wesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu. Nasi młodzi bohaterowie doświadczają przygód, zamiany ról, niespodziewanych połączeń, podmiany partnerów, które – być może – tylko ta noc może wytłumaczyć i wyjaśnić. A wszystko po to, by powrócić do siebie – być może mądrzejsi, bardziej doświadczeni, czulsi.

 

W Gali wezmą udział artyści, którzy niejednokrotnie występowali na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej: Artur Janda, Ewa Tracz, Maria Rozynek-Banaszak, Natalia Rubiś, Tomasz Rak, Elżbieta Wróblewska, Aleksander Kunach, Ingrida Gapova, Aleksandra Żakiewicz, Ilona Krzywicka, Jan Jakub Monowid.

 

Artystom towarzyszyć będzie orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Radosława Kamieniarza.

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania 30. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie!

 

W czasie blisko 2 miesięcy Festiwalu będą mogli śledzić Państwo 30 wydarzeń artystycznych, zarówno online jak i w późniejszym czasie w teatrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matura jest egzaminem dojrzałości, po zdaniu którego można wejść w dorosłe życie. Jej wyniki będą decydować o Waszej przyszłości - dalszej edukacji lub zawodzie. Po ukończeniu 18 lat stajecie się dorośli, macie swoje prawa i obowiązki jako obywatele. Jednym z nich jest udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Dzięki uczestnictwu w spisie nie tylko macie możliwość potwierdzenia swojej dojrzałości obywatelskiej, ale również bezpośrednio wpływacie na obraz współczesnego młodego pokolenia, pokazując jego stosunek do narodowości, wyznania, czy niepełnosprawności. Poprzez samospis na stronie https://spis.gov.pl/ możecie współuczestniczyć w tym badaniu na własnych warunkach, pamiętając że liczy się każdy.


Życzymy Wam dobrych wyników na maturze, pomimo trudów izolacji i zdalnych lekcji. Powodzenia i do zobaczenia na stronie spisowej.

 

 

 

 

Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę w maju


Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę na początku maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.


Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.


Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.


Jak zweryfikować rachmistrza?
Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.


Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.


Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.


Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).


Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu
Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.


Nie daj się oszukać! Pamiętaj!
Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.


Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.


Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta lub zgłosić ten fakt na policję.

 

Spisz się przez Internet i wygraj samochód!

 

Biorąc udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) przez Internet, nie tylko realizujesz obywatelski obowiązek, ale również masz szansę na spełnienie motoryzacyjnego marzenia! Główną nagrodą loterii NSP 2021 są samochody osobowe. Oprócz auta można wygrać również bony na zakupy o wartości 500 zł lub 1000 zł.

 

Spisując się przez Internet zyskujesz szansę na wygranie jednej z wielu nagród. Nie czekaj do ostatniej chwili! Spisz się, pobierz unikatowy kod i zgłoś chęć udziału w loterii NSP.

 

WAŻNE – do udziału w loterii wymagane jest posiadanie konta poczty elektronicznej (e-mail), na które wysyłany jest unikatowy kod.

 

Jak wziąć udział w loterii?

To proste:
- wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i spisz się w dogodnej dla siebie chwili,
- po zakończeniu formularza spisowego, potwierdź chęć uczestnictwa w loterii,
- pobierz i zachowaj unikatowy 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii,
- zgłoś go na stronie https://loteria.spis.gov.pl/ w terminie od 22 kwietnia do 7 lipca 2021 r.
- oglądaj transmisje online z losowań na YouTube i Facebook na profilach GUS i sprawdź, czy wygrałeś!

 

Im wcześniej spiszesz się przez Internet i zgłosisz do loterii, tym masz więcej szans na wygraną - będziesz uczestniczyć w większej liczbie losowań! Osoby, które zgłoszą kod do loterii najpóźniej do 5 maja 2021 r. wezmą udział we wszystkich 7 losowaniach.

 

Terminy losowań i szczegóły sprawdzisz w regulaminie dostępnym na stronie https://loteria.spis.gov.pl/. Będzie o nich też przypominać Główny Urząd Statystyczny w swoich mediach społecznościowych.

 

Pierwsze losowanie już 7 maja!

 

Co można wygrać?

Nagrodami w loterii będą bony na zakupy o wartości 500 zł lub 1000 zł. W losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca 2021 r., do szczęśliwców trafi 16 samochodów osobowych Toyota Yaris - po jednym dla każdego województwa. W losowaniu finałowym wezmą udział wszystkie zarejestrowane zgłoszenia.

Nie zwlekaj! Spisz się przez Internet już dziś na https://spis.gov.pl/ i zwiększ swoje szanse na wygraną!

 

Jeśli masz pytania, zadzwoń na infolinię loterii dostępną pod numerem 22 871 99 21 (czynna w dni robocze w godz. 9.00–17.00, koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora) lub poszukaj informacji na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

 

Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu “De profundis ad gloriam” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek, który odbył się w dniu 18 kwietnia 2021 r. w siedzibie MDK i transmitowany był na żywo na naszym kanale YT. Podczas koncertu mieliśmy możliwość wysłuchania utworów związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa z różnych epok. Misterium koncertowe zostało wzbogacone recytacją medytacji zaczerpniętych z księgi Jeremiasza, Ewangelii oraz poetyckich tłumaczeń tekstów łacińskich stanowiących libretto wykonywanych utworów zaprezentowane przez aktora i reżysera Mirosława Kuleszę. Muzycznie towarzyszyła mu Beata Kozyra-Paulska, wykonując na skrzypcach utwory Heinricha Ignaza Bibera oraz improwizacje oparte na tradycyjnych pieśniach.

 

Wystąpili:
ChKMS
recytacja: Mirosław Kulesza
Przygotowanie chóru:
Zuzanna Gulewicz
Beata Kozyra-Paulska
Natalia Wysocka
Bartosz Lisik
skrzypce: Beata Kozyra-Paulska
Dyrygent : Michał Śmigielski

Koncert uwiecznił na zdjęciach Jan Nowodworski.

 

_JAN756904182021.jpg_JAN757304182021.jpg_JAN757704182021.jpg_JAN758404182021.jpg_JAN759104182021.jpg_JAN759304182021.jpg_JAN759704182021.jpg_JAN760504182021.jpg_JAN762304182021.jpg_JAN765904182021.jpg

 

 

 

 

 

 

Kulisy kultury to program publicystyczno-informacyjny poświęcony wydarzeniom kulturalnym w Sulejówku i nie tylko. Z nowej, rozszerzonej formuły programu dowiesz się jakie ważne wydarzenia kulturalne miały miejsce w Sulejówku, a jakie są planowane. Poznasz ciekawych ludzi i to czym się zajmują oraz ciekawe miejsca związane z kulturą. Nie zabraknie informacji o ciekawych publikacjach książkowych i płytowych oraz recenzji i dyskusji. A to wszystko w 30 – 40 minutowym programie, okraszonym relacjami, reportażami i wywiadami.

 



Aneta Sapilak – zawodowy muzyk [wiolonczelistka] i manager muzyczny. Organizatorka koncertów artystów scen polskich [m.in. Marii Pomianowskiej, Grażyny Auguścik, zespołu Bester Quartet, Niki Lubowicz] oraz wielu wydarzeń muzycznych o charakterze charytatywnym. [Jubileusze, wieczory poezji]. W latach 1989-1994 – nauczyciel muzyki w klasie wiolonczeli w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Od roku 1995 – przez 18 lat pełniła funkcję specjalisty ds. finansowo-administracyjnych w Trakon Sp. z o.o. zajmując się jednocześnie organizowaniem imprez firmowych o różnym charakterze (koncerty, jubileusze, wyjazdy integracyjne). W latach 2013-2017 Wiceprezes Domu Wydawniczego For Tune, w którym była odpowiedzialna za produkcję ponad stu płyt artystów sceny polskiej i zagranicznej oraz sprawy finansowo-organizacyjne spółki jak również za zorganizowanie koncertów wielkopostnych [dofinansowanych ze środków MKiDN.. Jest współwłaścicielką Agencji Artystycznej ArtHorse Sp. z o.o. specjalizującej się w organizacji koncertów i spektakli oraz pracownikiem Działu Księgowości oraz współpracownikiem Działu Programów Lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Michał Śmigielski – dyrygent, muzykolog, animator kultury. Ukończył Muzykologię Teoretyczną i Stosowaną w UKSW (dyplom z wyróżnieniem) oraz Dyrygenturę Chóralną w UMFC (dyplom z wyróżnieniem) Jest dyrygentem i współzałożycielem UNPLUGGED ORCHESTRA. Współpracował ze Stanem Borysem i Mariuszem Dubrawskim. Pracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestra Symfoniczna Studentów UMFC, Chór Katedry Warszawsko Praskiej „Musica Sacra”, Chór WUM, Chór Kameralny MTM. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Podkarpackiej imienia Artura Malawskiego w Rzeszowie, w sali koncertowej i studiu S1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w Mazowieckim Centrum Kultury. Jest dyrygentem chóru „Cantate Domino”, Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek oraz Chóru Miasta i Gminy Mrozy. Jest autorem audycji edukacyjnej dla dzieci "Kim jest dyrygent". Skomponował muzykę do filmu „Wesoła-rozmowy i widoki” i „Suita sentymentalna” oraz spektakli teatralnych dla dzieci „Krzywa bajka” i „Stacja Sulejówek”. Od 2015 roku działa także jako animator kultury pracując w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku.

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 17.00 zapraszamy na Koncert “De profundis ad gloriam” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek. Podczas wydarzenia usłyszymy utwory z różnych epok, nawiązujące do wydarzeń biblijnych wzbogaconych recytacją tekstów księgi Jeremiasza oraz Ewangelii w wykonaniu aktora i reżysera Mirosława Kuleszy przy akompaniamencie Beaty Kozyry-Paulskiej- skrzypce barokowe.

 


Podczas koncertu wystąpią:

ChKMS
recytacja: Mirosław Kulesza
Przygotowanie chóru:
Zuzanna Gulewicz
Beata Kozyra-Paulska
Natalia Wysocka
Bartosz Lisik
skrzypce: Beata Kozyra-Paulska
Dyrygent : Michał Śmigielski

Koncert będzie transmitowany na żywo na naszym kanale YT. 

 Zapraszamy

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w pierwszym z siedmiu webinarów, realizowanych przez Fundację "KIM".

 

Tytuł webinaru: Najeźdźcy kontra tubylcy - jak ozdobić ogród nie chwiejąc ekosystemem?

 

Rynek ogrodniczy zalały tysiące zielonych nowinek, a wielu pasjonatów marzy o tym, by ich ogród nie tylko cieszył oko, ale i karmił ptaki oraz owady. Czy wprowadzanie do ogrodu obcych gatunków jest... bezpieczne? Jak je zastąpić? Podczas pierwszego spotkania odpowiemy na pytania, co sadzić, a czego nie sadzić w mieście i naszych przydomowych ogrodach.

 

Zapraszamy 15 kwietnia o godzinie 19:00. Webinar jest dostępny pod adresem:

https://zoom.us/j/97933134954

 

Kolejny webinar będzie dotyczył przydomowego kompostowania jako efektywnej metody zasilania w biomasę przydomowych ogródków i jednocześnie efektywnego ograniczania ilości bioodpadów generowanych w gospodarstwach domowych. Odbędzie się w następny czwartek (22 kwietnia br.) o godzinie 19:00.


Link do spotkania: Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/94618632004

 

Narodowy Spis Powszechny 2021 – spis bezpieczny dla seniorów

 

Osoby starsze są szczególnie narażone na działania przestępców podszywających się pod członków rodziny lub policjantów. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021) może być dla przestępców okazją do podobnych oszustw i wyłudzeń. Dlatego zachęcamy, by podczas NSP 2021 nie tylko z poczucia odpowiedzialności, ale też dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej wypełniły obowiązek spisowy i nie czekały na kontakt ze strony rachmistrza.

 

NSP 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Niestety może się jednak zdarzyć, że nieuczciwe osoby spróbują wykorzystać tę okoliczność i będą się podszywać pod rachmistrzów, by wyłudzić jakieś informacje lub pieniądze. Ponieważ najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa grupą są seniorzy, warto by jak najszybciej wywiązali się z obowiązku spisowego i zrobili to z własnej inicjatywy przez Internet lub telefonicznie.

 

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

 

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą się spisać w urzędzie gminy/miasta, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Warszawie (Warszawa, Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce). Dostępne tam będą stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą będzie służyć przeszkolony pracownik. Cała procedura będzie się odbywać z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności. Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej telefonicznie sprawdzić dostępność stanowiska spisowego i umówić się na konkretny termin.

 

Dla osób, które mają problemy z dotarciem do urzędu, przewidziano też inną wygodną i bezpieczną opcję, mianowicie spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

 

Z osobą, która mimo wszystko nie skorzysta z żadnej z tych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl

 

Jeśli sam nie jesteś seniorem, przekaż te informacje osobom starszym z Twojej rodziny, grona znajomych lub sąsiadów. W przypadku bliskich osób (rodziców lub dziadków) warto zaoferować pomoc w wypełnieniu samospisu internetowego.

 

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

Narodowy Spis Powszechny 2021 – spisz się przez telefon!

 

Podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. Co jeśli nie masz komputera lub Internetu? Nie przejmuj się, dla Ciebie też istnieje wygodna i bezpieczna opcja: spis przez telefon. Pomoże Ci w tym infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99.

 

Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:
- najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,
- potem znów wciskamy „1”, czyli „Spisz się przez telefon”.
Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

 

Infolinia spisowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00.

 

Spis przez telefon jest opcją wygodną i bezpieczną, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie musimy już potwierdzać tożsamości rachmistrza. Szczególnie polecamy to rozwiązanie Seniorom.

 

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

 

Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

 

Kreatywna sobota - transmisja online

Już 17.04.2021 r. o godzinie 14:00!

 

Już w najbliższą sobotę będzie niebywała okazja do stworzenia nietuzinkowych i wyjątkowych koszulek własnego autorstwa! Na familijne warsztaty kreatywne zapraszają Hania i Kamila Trochimiak. 



Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język. Migowy.

 

Więcej o wydarzeniu Kreatywna sobota - online oraz link do transmisji <<Kliknij>>

 

Zgłoś projekt!
Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

 

Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl, po raz czternasty ogłasza Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. przez stronę www.whr.muzhp.pl.

 

W pierwszym etapie osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach: WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne. W tegorocznej edycji plebiscytu we wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każdy Zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

 

W drugim etapie (1 lipca – 31 sierpnia 2021) lista piętnastu laureatów (po 5 z każdej kategorii) zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy.

 

Harmonogram:

I ETAP
1. Zgłaszanie projektów: 1 kwietnia – 31 maja 2021
2. Wybór jury – 15 czerwca 2021
II ETAP
3. Głosowanie internautów: 1 lipca – 31 sierpnia 2021
4. Ogłoszenie wyników – wrzesień 2021


Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

 

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)
Partner: historia.org.pl
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, TVP, dzieje.pl, Polska Press Grupa, Sieci, wSieci Historii, Gość Niedzielny.

Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że Miejski Dom Kultury decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymał dofinansowanie w wysokości 95000 zł i 80000 zł na dwie kolejne edycje Festiwalu "Zofiówka". Dotacja pochodzić będzie z programu "Edukacja kulturalna" prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 211000 zł wraz w wkładem własnym, jest to największy realizowany przez Miejski Dom Kultury projekt.

 

O festiwalu

Festiwal "Zofiówka" to cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej - mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Festiwal ma charakter międzypokoleniowy, jego celem jest budowanie lokalnych więzi społecznych i sąsiedzkich. W 2020 r. zrealizowany został prolog festiwalu, na który MDK otrzymał wsparcie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura w sieci” w wysokości 61000 zł.

Spójnikiem - motywem przewodnim ubiegłorocznego Prologu Festiwalu, który z oczywistych przyczyn odbywał się w znacznej mierze w przestrzeni wirtualnej okazały się być, co już mniej oczywiste, SPOTKANIA. I to właśnie one wytyczyły nam bloki programowe naszych działań na najbliższe dwie edycje Festiwalu. Mottem w pierwszej edycji będzie "Spleceni sąsiedztwem", w drugiej natomiast "Zanurzeni w zieleni".

 

Bogactwo kontaktów kulturalnych

Prace programowe nad pierwszą edycją festiwalu trwały od września 2020. Dziś oficjalnie informujemy, że prezentacja programu nastąpi pod koniec kwietnia br., a na Festiwal Zofiówka zaprosimy Was na początku czerwca, będzie miał on charakter hybrydowy, co oznacza, że wydarzenia będą transmitowane on-line, ale również zaprosimy na nie widownię! Program festiwalu będzie składał się z następujących bloków:

 

Spotkania przy stole, gdzie znajdą się takie działania jak: warsztaty literackie, warsztaty dziennikarskie, spotkania z pisarzami i filmowcami, warsztaty animacji oraz warsztaty kulinarne;

 

Spotkania po drodze, będą to działania w przestrzeni miejskiej zapraszające do poznania lokalnych zasobów, ciekawych ludzi i inspirujących miejsc: cykl warsztatów fotograficznych, czy wystawa plenerowa;

 

Spotkania w ogrodzie, gdzie pod starą sosną lub lipą, w cieniu cisów i innych krzewów, które przywracają letniskowy charakter miasta weźmiemy udział w koncercie dęciaków i warsztatach plenerowych;

 

Spotkania przy mikrofonie to działania, których celem jest prezentacja pasji mieszkanek i mieszkańców Sulejówka. W tym bloku znajdą się warsztaty chóralne, koncerty oraz spektakle teatralne;

 

Spotkania w sieci to działania skierowane do najmłodszych. Znajdzie się tu kontynuacja rozpoczętego podczas prologu Bajkowiska, Poranne spotkania z kulturą i transmisje z otwarcia i zamknięcia Festiwalu.

 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Festiwalu: www.festiwalzofiowka.pl


Partnerami Festiwalu Zofiówka są:
• Miasto Sulejówek
• Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
• Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku
• Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka
• Prywatne Centrum Kultury Sulejówek Miłosna
• Prywatna Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego
• Cukiernia Babeczki
• Kino - Teatr Kurtyna
• Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejówku
• Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. I. J. Paderewskiego w Sulejówku



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia  zdrowia, uśmiechu i pogody ducha na każdy nadchodzący dzień. 
Niech w Waszych domach i sercach zagości radość oraz optymizm. 
Niech ten czas, spędzony w gronie najbliższych, przyniesie Wam spokój i wytchnienie od codziennych trosk.


Zespół Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku


Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?

 

Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!

 

Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać!

 

Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

 

 

Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy

 

Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021.  Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu.

 

Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu  spisowego i umówić się w Urzędzie  na konkretną godzinę.

 

Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

 

Rachmistrz ostatnią deską ratunku

 

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.

 

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/


W siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku, w dniu 6 marca 2021 odbył się od dawna wyczekiwany wernisaż malarstwa Renaty Szar pt. "KONFABÓLACJE. OBRAZKI PROWINCJONALNE". Renata Szar od urodzenia mieszka w Sulejówku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie wydział Wzornictwa Przemysłowego, a w 1994 roku uzyskała Stypendium Manchester Metropolitan University - wydział design. Obrazy Renaty Szar cechują indywidualny styl, inspirowany malarstwem „naiwnym”. To rodzaj konfabulacji na zadany temat z mocną, często przewrotną puentą. 


Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wernisażu.  

 

 

Samorząd województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie "Jestem z Mazowsza - to powód do dumy". W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych mieszkający i uczący się na Mazowszu. Tematem przewodnim jest poszerzenie wiedzy młodego pokolenia o historii, kulturze, tradycjach całego regionu. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej lub literackiej – fraszki lub eseju. Uczniowie szkół podstawowych w klasach I-III mają za zadanie przygotować pracę plastyczną. Z fraszką zmierzy się młodzież klas IV-VI szkół podstawowych, zaś uczniowie szkół podstawowych w klasach VII-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych napiszą esej.


Prace można nadsyłać do 30 kwietnia br. Autorzy najlepszych prac w poszczególnych kategoriach otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe lub finansowe.


Na wszelkie pytania organizatorzy czekają pod numerami telefonów: 22 59 07 743 lub 22 59 07 611 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego pod adresem:

https://www.mazovia.pl/konkursy--szkolenia/inne/art,225,konkurs-jestem-z-mazowsza.html

 

W imieniu organizatora wydarzenia Fundacji "KIM" serdecznie zapraszamy na dziewiąte otwarte spotkanie Uniwersytetu w Kajaku.


Tytuł webinaru: Zwałkowe dopływy Wisły cz.2.


Tym razem wybierzemy się w południowo-zachodnie okolice Warszawy gdzie kajakarki i kajakarze mogą znaleźć mnóstwo ciekawych i urokliwych zwałkowych rzeczek.

Naszym gościem będzie Michał (Milimetr) Bąk.

Spotkamy się w najbliższy piątek 26 marca 2021 o 19:00. Prosimy o logowanie się od godziny 18:50.

Aktywny link na platformie ZOOM Meeting:
https://zoom.us/j/96473123638

Szanowni Państwo,

w związku z sytuacją, która zaistniała w naszym zespole realizatorów i artystów, jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych wydarzeń.
W sobotę 20 marca naszymi gośćmi w programie „Spotkania z kulturą” mieli być Aurelia Luśnia i Paweł Stankiewicz. Rozmowa z artystami zrealizowana zostanie 10 kwietnia o godzinie 17:00. Kolejnym wydarzeniem, które spadnie z afisza jest „Koncert pasyjny” zaplanowany na najbliższą niedzielę. Koncert o tematyce wielkopostnej zostanie zrealizowany za rok, jednak już dziś zapraszamy naszych widzów do obejrzenia i posłuchania koncertu Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek zaplanowanego na 18.04.2021 r. Za utrudnienia bardzo serdecznie Was przepraszamy.

 

Zespół MDK w Sulejówku

Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!


Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.

Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.
Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.
System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.


Narodowy Spis Powszechny 2021 – jakie będą pytania?


Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.

Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).

Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.

Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.


Kulisy kultury to program publicystyczno-informacyjny poświęcony wydarzeniom kulturalnym w Sulejówku i nie tylko. Z nowej, rozszerzonej formuły programu dowiesz się jakie ważne wydarzenia kulturalne miały miejsce w Sulejówku, a jakie są planowane. Poznasz ciekawych ludzi i to czym się zajmują oraz ciekawe miejsca związane z kulturą. Nie zabraknie informacji o ciekawych publikacjach książkowych i płytowych oraz recenzji i dyskusji. A to wszystko w 30 – 40 minutowym programie, okraszonym relacjami, reportażami i wywiadami.
 

 


Aneta Sapilak – zawodowy muzyk [wiolonczelistka] i manager muzyczny. Organizatorka koncertów artystów scen polskich [m.in. Marii Pomianowskiej, Grażyny Auguścik, zespołu Bester Quartet, Niki Lubowicz] oraz wielu wydarzeń muzycznych o charakterze charytatywnym. [Jubileusze, wieczory poezji]. W latach 1989-1994 – nauczyciel muzyki w klasie wiolonczeli w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Od roku 1995 – przez 18 lat pełniła funkcję specjalisty ds. finansowo-administracyjnych w Trakon Sp. z o.o. zajmując się jednocześnie organizowaniem imprez firmowych o różnym charakterze (koncerty, jubileusze, wyjazdy integracyjne). W latach 2013-2017 Wiceprezes Domu Wydawniczego For Tune, w którym była odpowiedzialna za produkcję ponad stu płyt artystów sceny polskiej i zagranicznej oraz sprawy finansowo-organizacyjne spółki jak również za zorganizowanie koncertów wielkopostnych [dofinansowanych ze środków MKiDN.. Jest współwłaścicielką Agencji Artystycznej ArtHorse Sp. z o.o. specjalizującej się w organizacji koncertów i spektakli oraz pracownikiem Działu Księgowości oraz współpracownikiem Działu Programów Lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Michał Śmigielski – dyrygent, muzykolog, animator kultury. Ukończył Muzykologię Teoretyczną i Stosowaną w UKSW (dyplom z wyróżnieniem) oraz Dyrygenturę Chóralną w UMFC (dyplom z wyróżnieniem) Jest dyrygentem i współzałożycielem UNPLUGGED ORCHESTRA. Współpracował ze Stanem Borysem i Mariuszem Dubrawskim. Pracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestra Symfoniczna Studentów UMFC, Chór Katedry Warszawsko Praskiej „Musica Sacra”, Chór WUM, Chór Kameralny MTM. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Podkarpackiej imienia Artura Malawskiego w Rzeszowie, w sali koncertowej i studiu S1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w Mazowieckim Centrum Kultury. Jest dyrygentem chóru „Cantate Domino”, Chóru Kameralnego Miasta Sulejówek oraz Chóru Miasta i Gminy Mrozy. Jest autorem audycji edukacyjnej dla dzieci "Kim jest dyrygent". Skomponował muzykę do filmu „Wesoła-rozmowy i widoki” i „Suita sentymentalna” oraz spektakli teatralnych dla dzieci „Krzywa bajka” i „Stacja Sulejówek”. Od 2015 roku działa także jako animator kultury pracując w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku.


Zapraszamy na najbliższe "Spotkania z kulturą" z niezwykłą parą. Ona jest wokalistką, on gitarzystą. Z Aurelią Luśnią i Pawłem Stankiewiczem porozmawiamy o współczesnym życiu estradowym.  Transmisja spotkania odbędzie się 10 kwietnia 2021 r. o godzinie 17.00 na stronie Facebook Miejskiego Domu Kultury w Sulejówku.  Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy, a poprowadzi je Michał Śmigielski. 

 

W imieniu organizatora wydarzenia Fundacji KIM zapraszamy na dziewiąte otwarte spotkanie Uniwersytetu w Kajaku. Tytuł webinaru:  Darz przybrzeżny grzyb.
 
Choć w większości niejadalne, grzyby spotykane w środowiskach nadwodnych potrafią być nie tylko piękne, ale i fascynujące. Zapraszam do bliższego ich poznania!
 
Naszą gościnią będzie Agata Jarska, która zabierze Państwa do mykologicznego świata.
 
Spotkamy się w najbliższy piątek 12 marca 2021 o 19:00.
 
Prosimy o logowanie się od godziny 18:50.
 
Aktywny link na platformie ZOOM Meeting: https://zoom.us/j/94857484564
 
 
 

W imieniu organizatora wydarzenia Fundacji "KIM" serdecznie zapraszamy na ósme otwarte spotkanie Uniwersytetu w Kajaku.

 

Smagane wichrami północnego Atlantyku, strzeżone przez jedne z najgroźniejszych prądów pływowych świata, skaliste, pozbawione drzew Wyspy Orkney, to nie tylko bajkowe klify, ptasie kolonie czy morze pełne niespodzianek. Fascynowały od zawsze naszych przodków, którzy pozostawili tu zaskakująco dobrze zachowane pamiątki swojej kultury materialnej. Wyspa Rousay, ze swoją „milą zabytków”, nie bezpodstawnie nazwana została szkockim Egiptem.
Czy jednak kajak to właściwy wybór środka transportu?
Oczywiście! Jak inaczej bowiem spenetrować niekończące się klify podziurawione jak ser szwajcarski pieczarami i tunelami?

 

Gościem będzie Piotr Opacian, kajakarz morski, który zabierze Państwa na ten szaleńczy rejs poprzez inny czas i wymiar.

Spotkamy się w najbliższy piątek 5 marca 2021 o 19:00.
Prosimy o logowanie się od godziny 18:50.
Aktywny link na platformie ZOOM Meeting: https://zoom.us/j/99550235876