Naród, który mimo wielu dziejowych dramatów(niektóre niestety rozgrywają się również w dzisiejszych czasach...), nie tylko przetrwał, obronił swoją tożsamość, ale też dał i daje nadal światu ogromny wkład w dziedzictwo kulturowe, naukowe, artystyczne i w innych obszarach.
Ormianie od XIII-go wieku tworzą ważną część mozaiki kulturowej Rzeczypospolitej. Na ziemiach polskich szybko dali się poznać jako osoby znające języki, wykształcone, pracowite, przedsiębiorcze, mające talenty i zamiłowanie w sferze sztuki. Przede wszystkim jednak Polacy ormiańskiego pochodzenia solidarnie ze swoją nową ojczyzną przeżywali czasy splendoru i tragedie, jakie przeżywała Polska. Dając przy tym mnóstwo dowodów lojalności i patriotyzmu, ponosząc liczne zasługi.
O tym, że społeczność ormiańska w Polsce to nie tylko bogata historia, ale też żywa i inspirująca teraźniejszość mieliśmy okazję przekonać się w majowe, niedzielne popołudnie.
"Spotkania z kulturą i historią Ormian" miały dwie odsłony. Pierwszą była liturgia w obrządku ormiańskim, celebrowana w Kościele NMP Matki Kościoła w Sulejówku, przez Ks. prof. Józefa Naumowicza, z udziałem kleryków kościoła ormiańskokatolickiego oraz organisty Jakuba Kopczyńskiego. Piękno śpiewu wschodniego, brzmienie pieśni płynących z serca tradycji Ormian, były okazją do poczucia pulsu ormiańskiej kultury. Możliwość skorzystania z dwujęzycznych programów pozwoliła poznać przebieg ceremonii oraz język ormiański.
Drugą odsłoną wydarzenia było spotkanie w siedzibie MDK Sulejówek, wieńczące odbywającą się od 15 kwietnia wystawę „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864–1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu”. Do księdza Naumowicza dołączyła Monika Agopsowicz, mieszkanka Sulejówka, autorka książek "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita Ormiańska" i "Ormianie". Rozmowę poprowadził Michał Śmigielski.
❤️Dziękujemy ogromnie:
✨Wszystkim Państwu za tak liczne przybycie, miłą atmosferę i aktywne uczestnictwo!
✨Gościom specjalnym wydarzenia: Księdzu prof. Józefowi Naumowiczowi oraz Monice Agopsowicz.
✨Księdzu prof. dr hab. Krzysztofowi Kietlińskiemu, proboszczowi parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku, za udostępnienie wnętrza świątynii.
✨Osobom, które walnie przyczyniły się do organizacji wystawy oraz wieńczącego ją spotkania i zaszczyciły nas swoją obecnością:
prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich - Marii Ohanowicz-Tarasiuk, Hannie Kopczyńskiej-Kłos, Władysławowi Dency, organiście Jakubowi Kopczyńskiemu oraz Klerykom kościoła ormiańskokatolickiego
✨Prowadzącemu wydarzenie Michałowi Śmigielskiemu.
✨Realizatorom technicznym wydarzenia: Adriannie Choina oraz Jeremiemu Sapilakowi.
✨Autorce fotografii: Magdzie Mielcarz