Opowieści Sybiraków i o Sybirakach, pełne są historii, po których poznaniu może w człowieku zrodzić się pytanie: Czy moje problemy, w świecie w którym żyję, są aż tak wielkie? Obraz trudnych do wyobrażenia, wielopoziomowych tragedii, które dotknęły miliony Polaków(i przedstawicieli innych narodowości) jest porażający. Jednocześnie za sprawą niezłomności ducha, solidarności mnóstwa ludzi, cichego bohaterstwa - ujawniającego się mimo nieludzkiego systemu, bestialstwa oprawców, w "ścianach domu" jakim była ziemianka mająca "uchronić" przed siarczystym mrozem - przetrwało i nie zostało złamane Dobro. Przetrwały człowieczeństwo, wartości bliskie sercom ludzi, których chciano złamać.
Dzięki wspaniałej pracy takich Osób jak ksiądz Grzegorz Burdyński(reżyser, misjonarz w Kazachstanie), Piotr Dmitrowicz(dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, historyk i dziennikarz), Magdalena Juszczyk(reżyser, producent wykonawczy filmów o Sybirakach, o losach Polaków na Wschodzie) pamięć o Polakach wysiedlonych na Sybir oraz ich dzisiejszych potomkach jest żywa, stanowiąc nieocenioną wartość.
17-go września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Dzięki wyjątkowym Gościom mieliśmy możliwość poznać kolejne karty tej dramatycznej historii oraz żyjących Bohaterów. Oglądaliśmy film "Dzięki za wszystko Bogu. Polscy zesłańcy wczoraj i dziś - Kazachstan 1936-2021" Magdaleny Juszczyk, usłyszeliśmy poruszające opowieści.
Spotkanie zostało zwieńczone złożeniem kwiatów pod Kamieniem Pamiątkowym z Tablicą Upamiętniającą Mariana Jonkajtysa w Parku im. M. Jonkajtysa przy ulicy Idzikowskiego oraz pod Krzyżem Sybiraka na Cmentarzu w Sulejówku.
Wyrażamy ogromną wdzięczność Prelegentom - Gościom specjalnym obchodów, przybyłym Nauczycielom i Uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku(wartę honorową pełnili uczniowie Klasy Mundurowej), Przedstawicielom Władz Miasta Sulejówek, z Burmistrzem Arkadiuszem Śliwą.
Dziękujemy!