To już dziś! 11 listopada o godzinie 19:00 popłynie moc pięknej, a wciąż tak mało znanej muzyki Stanisława Moniuszki - zabrzmią Litanie Ostrobramskie i Msza Es-dur. Utwory sakralne, napisane w XIX-ym wieku, a które śmiało mogłyby ilustracją oskarowego filmu w dzisiejszych czasach.
<<< Koncert MONIUSZKO W HOŁDZIE POWSTANIU STYCZNIOWEMU >>>
W gronie wykonawców, wspaniałych Solistów i Chórów, wystąpią równie wyborni instrumentaliści:
UNPLUGGED ORCHESTRA
Unplugged Orchestra razem z połączonymi Chórami Powiatu Mińskiego,
podczas wykonania utworu "Droga Krzyżowa" Adama Mikulskiego, fot. Anna Nowak.
Orkiestra została założona w 2003 r., ale jej korzenie sięgają jeszcze trzech lat wstecz i są silnie związane z Sulejówkiem. Powołał ją do życia, nadał jej rys artystyczny i do dziś nieprzerwanie prowadzi Michał Śmigielski, który również dziś zadyryguje. Zanim ukształtowała się orkiestra, od 2000 roku funkcjonował zespół kameralny, tworzony przez pasjonatów muzyki, pochodzących głównie ze środowiska związanego z Sulejówkiem - ze Szkołą Muzyczną "Paderevianum" i miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. Wówczas też zespół wykonując repertuar własny i twórców z Sulejówka odbył pierwsze koncerty - na terenie Sulejówka, na Zamku w Liwie oraz w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Muzyczna pasja i zaangażowanie grupy zaprzyjaźnionych osób, wśród których obok Dyrygenta szczególnie pod względem organizacyjnym zaznaczyła się praca Justyny Lewandowskiej - mieszkanki Sulejówka, zaowocowała stworzeniem i rozwojem orkiestry.
Unplugged-Orchestra podczas koncertu oratoryjnego "Missa de Angelis" Grzegorza Duchnowskiego,
w Sulejówku Miłośnie:
Od momentu swojego oficjalnego powstania w 2003 roku orkiestra funkcjonowała w Klubie Kościuszkowca w Warszawie Wesołej. Już rok później nagrała muzykę do filmu dokumentalnego "Wesoła – rozmowy i widoki" (reż. Jacek Dzik, muz. Michał Śmigielski). W latach 2004-2008 orkiestra działała przy Klubie Ikar (filii warszawskiego Domu Kultury Włochy), a następnie w Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku. W ostatnich latach jest mocno zaangażowana w projekty muzyczne mające miejsce w Powiecie Mińskim. Przez ponad 20 lat w orkiestrze znalazło miejsce wielu znakomitych muzyków. Wielu z nich wykonuje muzykę zawodowo, ale nie brakowało też przestrzeni dla amatorów muzyki, a wszystkich łączy muzyczna pasja, pragnienie współtworzenia wyjątkowych wydarzeń artystycznych, wokół ciekawych kompozycji oraz dzielenia się pięknem orkiestrowych, bądź chóralno-orkiestrowych, brzmień, z publicznością. Wśrod instrumentalistów są też osoby mocno angażujące się w sprawy organizacyjne, jak Justyna Janiszewska-altowiolistka i Adrianna Kuczyńska-skrzypaczka, koncertmistrzyni.
Fragmenty prawykonania utworu "Rex Mundi" Bartosza Kowalskiego - na chór i orkiestrę:
Orkiestra ma w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku do współczesności (utwory m.in.: Bacha, Vivaldiego, Pergolesiego, Haydna, Mozarta, Schuberta, Czajkowskiego, Moniuszki, Griega, Faurégo, Elgara, Karłowicza, Maklakiewicza, Debussy’ego, Farkasa, Barbera, Lutosławskiego). Jej główną ambicją jest jednak promowanie najnowszej twórczości muzycznej i wykonawstwo utworów współczesnych kompozytorów m.in.: Bartosza Kowalskiego, Miłosza Bembinowa, Wojciecha Błażejczyka, Grzegorza Duchnowskiego, Pawła Łukaszewskiego, Adama Mikulskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Davida Bawca, Artura Słotwińskiego i Radzimira Dębskiego. Zespół od lat współpracuje ze środowiskiem Wydziału Kompozytorskiego oraz Wydziału Reżyserii Dźwięku przy Unwersytecie Muzycznym Fryderka Chopina. Ma w dorobku wiele prawykonań oraz nagrań muzyki współczesnej (utwory B. Kowalskiego, J. Dobrowolska, A. Gronau, A. Ignatowicz-Glińskiej, P. Łukaszewskiego, A. Mikulskiego, T. J. Opałki, W. Błażejczyka, D. Bawca, K. A. Janczaka).
Utwór Julii Dobrowolskiej "Posłuchaj",
fragment projektu współtworzonego przez Unplugged Orchestra:
Ważną misją Unplugged-Orchestra jest popularyzacja muzyki, spędzania czasu wokół inspirującej muzyki. Szczególnym przejawem tej misji jest obecność w wielu wydarzeniach, głównie Powiatu Mińskiego, realizowanych niemal od początku z chórami z Mińska Mazowieckiego - Mińskiego Towarzystwa Muzycznego i Cantate Domino - ,a od 10 lat także z Chórem Kameralnym Miasta Sulejówek, Międzyparafialnym Chórem Ichthis z Sulejówka, Chórem "Quercetum Dei" z Dębego Wielkiego, Chórem Miasta i Gminy Mrozy, Chórem "Kanon" z Siennicy, Zespołem Manufaktura Dźwięku, Zespołem Bel Tempo. Efektem były koncerty oratoryjne, także z udziałem znakomitych solistów.
Fragmenty wykonania Requiem d-moll W. A. Mozarta
podczas Festiwalu 4M w Mińsku Mazowieckim, w 2015 roku:
Efektem są coraz liczniejsze koncerty oratoryjne realizowane przede wszystkim w Powiecie Mińskim. Wykonania utworów: Requiem d-moll G. Faurégo, Gloria D-dur A. Vivaldiego, Msza Góralska T. Maklakiewicza, Msza G-dur F. Schuberta, "Rex mundi" B. Kowalskiego, "Podróż Trzech Króli" M. Ałaszewskiego, "Droga Krzyżowa" A. Mikulskiego., "Stabat Mater" J. Rheinbergera, czy "Missa de Angelis" Grzegorza Duchnowskiego. Z udziałem orkiestry i połączonych odbył się szereg koncertów muzyki sakralnej, jak również wykonanie "Symphony of Independence", utworu skomponowanego specjalnie dla Miasta Sulejówek w rocznicę odzyskania Niepodległości przez Artura Słotwińskiego.
"Przytuleni" utwór zespołu DGZZ wykonany razem z Unplugged Orchestra
podczas koncertu w Mińsku Mazowieckim w 2021 roku:
<<< Cały koncert >>>
Unplugged Orchestra to nie tylko szeroko rozumiana muzyka klasyczna! Orkiestra brała udział w projektach z muzyką Marka Ałaszewskiego - legendy polskiego rocka progresywnego, Stana Borysa, jazzową Michała Miśkiewicza czy zespołem DGZZ.