
Sąsiedzkie spotkanie z filmem. Gość specjalny: Ajka Tarasow(z prawej). Hanna Bogoryja_Zakrzewska(z lewej). Fot. Ania Nowak.
Tegoroczne Sąsiedzkie Spotkanie z filmem, czyli z Ajką Tarasow zamieniło się w fascynującą podróż przez kulisy polskiego kina oraz historię osoby, która przez lata współtworzyła je z perspektywy zwykle niewidocznej dla widzów.
ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU Z PEŁNYM ZAPISEM ROZMOWY:
ZAPRASZAMY RÓWNIE SERDECZNIE 12 CZERWCA O 19:30 DO KINA TEATRU KURTYNA
<<< SĄSIEDZKIE SPOTKANIE Z FILMEM ANDRZEJA WAJDY KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH >>>
Gościem specjalnym wydarzenia prowadzonego przez Ajkę Tarasow będzie Filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Rozmowa rozpoczęła się od wspomnień związanych z Sulejówkiem, który od lat jest domem naszej gościni. Ajka opowiadała o przeprowadzce z Wrocławia, o przywiązaniu do zieleni i kameralnego charakteru miasta, a także o tym, jak przypadek potrafi zmienić całe życie. Choć z wykształcenia jest inżynierką, swoją zawodową drogę związała z filmem. Jak wspominała, do wytwórni filmowej trafiła dzięki znajomym, którzy dostrzegli jej talent organizacyjny i umiejętność pracy z ludźmi.
Publiczność mogła usłyszeć wiele opowieści o codzienności pracy na planie filmowym. Ajka opowiadała o przygotowywaniu kostiumów dla aktorów, pilnowaniu ciągłości scen, organizacji zdjęć i odpowiedzialności za najmniejsze szczegóły, które później składają się na ekranową rzeczywistość. Zwracała uwagę, że film jest dziełem zespołowym, a sukces produkcji zależy od pracy wielu osób, których nazwiska często pozostają nieznane widzom.
Nie zabrakło również opowieści o warunkach pracy w polskiej kinematografii lat 70. i 80. Wspomnienia nocnych zdjęć, improwizowanych garderób, własnych termosów z herbatą i troski o komfort aktorów pokazały, jak wiele wysiłku wymagało stworzenie filmu w czasach, gdy zaplecze techniczne było znacznie skromniejsze niż dziś.
Przywoływane historie nie były jednak opowieściami o legendach polskiego kina znanych z podręczników, lecz o ludziach spotykanych na planach filmowych, wspólnej pracy, codziennych wyzwaniach i relacjach budowanych przez lata. Dzięki tym wspomnieniom mogliśmy zobaczyć świat filmu z bliska – nie przez pryzmat wielkich nazwisk, ale doświadczeń osób, które go współtworzyły.
Tym bardziej cieszymy się, że taką osobę mamy tuż obok. Pełną ciepła, humoru i niezwykłych historii, którymi potrafi dzielić się z lekkością i swobodą. Dziękujemy Ajce Tarasow za ten wyjątkowy wieczór i za możliwość spojrzenia na świat filmu oczami osoby, która przez lata współtworzyła go od kulis.
Spotkanie prowadziła Hanna Bogoryja-Zakrzewska, z teamu Torba reportera i podcastera.
ZAPRASZAMY NA PIĄTKOWE SPOTKANIE Z FILMEM WAJDY I WYJĄTKOWYMI GOŚĆMI!
—-
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.





















